Mladý programátor z Přerova chce lidi přimět k dárcovství krve. Vyvíjí aplikaci

Kdo je to UX designér? Devatenáctiletý David Stančík z Přerova netradiční povolání dobře zná. Uplatnil se třeba při tvorbě e-shopu na dálniční známky, v současnosti vkládá nejvíce úsilí do osobního projektu k dárcovství krve.

Talentovaný přerovský programátor David Stančík má plnou hlavu svého projektu Daruju krev. Uspěl s ním dokonce i v celorepublikové soutěži středoškoláků o nejlepší podnikatelský nápad. Foto: archiv D. Stančíka

Ve čtrnácti letech se nechal vtáhnout do tajů programování. Davida Stančíka oslovily design webových stránek a animace. Chtěl vědět, jak vše funguje. „Tehdy mě motivoval táta, který je programátorem. Záleželo mi na tom dokázat mu, že to zvládnu taky,“ zavzpomínal.

Naučil se kódovat web a později ho napojit na soubory dat. V šestnácti se rozhodl vytvořit si vlastní sociální síť. Svůj do té doby největší projekt dotáhl do úspěšného konce. Jen vzhled sítě se mu nezamlouval, proto se na vizuální stránku začal maximálně soustředit.

Dnes spolupracuje s českými i zahraničními kolegy. Není jen grafik, ale také UX designér. Na zkratku u druhé profese se ho lidé často ptají. „Skládá se z anglických výrazů „user“ (česky uživatel, pozn. red.) a „experience“ (zážitek, pozn. red.). Už nejde o to, jak věci vypadají, ale jak udělat jejich používání co nejzábavnější a nejintuitivnější,“ vysvětlil.

Ukázka ze Stančíkovy aplikace Daruju krev. Foto: archiv D. Stančíka

Nechyběl ani u projektu, který nedávno sledovalo snad celé Česko. Podílel se na vzniku e-shopu pro prodej dálničních známek vytvořenému společně lidmi z oblasti výpočetní technologie v reakci na předraženou zakázku ministerstva dopravy. Jako člen designerského týmu nad ním strávil několik dní, aby včas zhotovil poklady pro programátory. „Časový pres byl sice náročný, ale všechny nás hnal společný cíl a odhodlání,“ přiznal Stančík.

Nemohl on, mohou jiní

Nyní se věnuje zejména vlastnímu projektu s názvem Daruju krev. Nápad dostal loni v září, když kvůli léčivům nemohl být na čas mezi dárci. „Téma dárcovství mě natolik zaujalo, že jsem se pustil do návrhu aplikace. Později jsem ho přetvořil do funkční formy a začal vyvíjet,“ popsal.

Za cíl projektu si student přerovského Gymnázia Jakuba Škody vytyčil vytvoření jednotného registru dárců či dostatečnou motivaci lidí k pravidelnému dárcovství krve. Potřeboval tedy vyvolat zájem veřejnosti. Pomohl mu rozhovor v DVTV, desítky e-mailů a schůzek, případně kontakty na sociálních sítích.

Na mobilní aplikaci, která je pro Daruju krev stěžejní, se mladému muži podle jeho slov pracuje skvěle. Svět programování a grafiky ho baví a naplňuje. Navzdory tomu, že o sobě mluví jako o možná až přehnaném detailistovi, kterému záleží na každé maličkosti. „Projektem se zabývám denně. Výhodou je, že pracovat mohu prakticky kdekoliv. Většinou tedy po cestě, kamkoliv mám zrovna namířeno,“ uvedl devatenáctiletý Přerovan David Stančík, jehož výtvor by do budoucna mohli využívat v českých nemocnicích, poliklinikách a jiných zdravotnických zařízeních.