Taťka je můj velký vzor, říká přerovský brankář Martin Vojtek junior

Martina Vojtka zná asi každý fanoušek (nejen) přerovského hokeje. Legendární gólman a vítěz extraligy sice už kariéru ukončil, branku teď ale hájí jeho stejnojmenný syn. Na začátku letošního roku si vybojoval olympijskou medaili.

Chytání se Martinu Vojtkovi mladšímu zalíbilo, proto se rozhodl jít ve stopách svého známého otce. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Tým Olomouckého kraje na opačném konci republiky překvapil. Na Karlovarsku vyhrál svou skupinu olympijského turnaje a stal se horkým kandidátem na medaili. Tu nakonec také získal, když si v souboji o bronz poradil s celkem Kraje Vysočina. „Beru to jako velký úspěch. Nikdo nečekal, že bychom z olympiády mohli dovézt medaili. Přesto se nám to podařilo,“ pochvaloval si brankář Martin Vojtek, který k cennému kovu pomohl výbornými výkony.

Svěřenci trenérů Rutara, Kučery a Skoumala už předtím své protějšky z pomezí Čech a Moravy jednou porazili. Vojtek si při výhře 2:0 připsal čisté konto. „Zápas o třetí místo byl však o něčem jiném, ve skupině jsme se teprve rozehrávali,“ podotkl.

Otec válel v Třinci i Přerově

Medailový duel nezačal pro něj a jeho spoluhráče dobře. Vysočina se po necelých dvou minutách ujala vedení. Podruhé se už ale neprosadila a reprezentanti Hané a Jeseníků skóre otočili. „Rychle inkasovaný gól nás nabudil. Pak jsme chtěli vyhrát o to víc,“ řekl brankář vítězů Martin Vojtek.

Že už jste to jméno někdy dříve slyšeli? Rozhodně. Čtrnáctiletý kluk ho zdědil po svém tátovi, jenž se v minulosti vypracoval mezi českou brankářskou špičku. Během jedenácti let strávených v extraligovém Třinci byl v sezoně 2007/2008 zvolen nejlepším gólmanem soutěže, v roce 2011 navíc s Oceláři dosáhl na titul mistra České republiky. Činil se i po návratu do rodného Přerova, před pěti lety pomohl Zubry po dlouhém čekání vrátit zpátky do první ligy.

Přísnost a užitečné rady

Syn chodil na hokej na přerovský stadion odmalička. Chytání se mu líbilo, a proto si pozici v bráně vybral jako náplň kariéry. Otec ho podporoval a stále podporuje, jak může. „Je na mě sice přísnější než na ostatní, ale to je dobře,“ prohlásil junior. Z první ruky dostává rady, jak má správně řešit jednotlivé situace.

Mistr extraligy s Třincem z roku 2011 Martin Vojtek na tréninku české ženské reprezentace. Foto: repro z knihy 90 let přerovského hokeje

S tátou jej pojí také přezdívka „Kokin“. Dokonce zvažoval, že by prostor mezi třemi tyčemi strážil ve stejném typu masky jako on. Před haškovským „košíkem“ ale přece jen upřednostnil modernější typ helmy.

Kromě rodiče má doma ještě trenéra. „Taťka sice trénuje mladší, ale občas s námi jezdí na zápasy,“ upřesnil. „Je to můj velký vzor, ovšem mám i jiný – současného brankáře Přerova Lukáše Klimeše,“ doplnil přerovský Zubr Martin Vojtek mladší.

Táta trénuje ženský nároďák

Kromě přerovské mládeže připravuje bývalý extraligový gólman a otec Martina Vojtka juniora i brankářky české ženské reprezentace. Na prestižní úrovni začal působit v sezoně 2016/2017, kdy měl na starosti jak A-tým, tak juniorky. K výběru do 18 let se pak po roce vrátil a angažuje se u něj také letos.

Dohromady s reprezentantkami absolvoval několik vrcholných světových akcí, mimo jiné šampionáty v USA, Japonsku či doma v Přerově. „Pokud porovnám mistrovství v Přerově v roce 2017 a loňské v Japonsku, jde vidět, že se ženský hokej celkově zvedá. Platí to jak pro kategorii do 18 let, tak pro áčko,“ uvedl Martin Vojtek v dubnu 2019 poté, co se s juniorským nároďákem vrátil z mistrovství světa v japonském městě Obihiro.