Půlnoční o Vánocích snad v Třeštině odbijí opravené hodiny na věži

Netradiční start do nového roku mívají v Třeštině na Mohelnicku. Pravidelně tady hrají Člověče nezlob se. Na turnaj se sjíždějí rodiny z celé republiky i zahraničí.

Soutěž ve hře Člověče nezlob se v Třeštině konala letos v lednu už po sedmnácté. Foto: archiv OÚ Třeština

Přes sto dvacet lidí se letos o první lednové sobotě sešlo v Kulturním domě v Třeštině. Cíl měli společný – zahrát si Člověče nezlob se. Podle starosty Františka Laštůvky s nápadem přišel před sedmnácti lety místní hospodský Antonín Krejčíř. „Prvních pět ročníků se konalo u něj v hospodě, vždy první sobotu v lednu. Ale protože jsme se tam později už nevešli, začali jsme soutěž dělat ve vedlejším kulturním domě. Maximum soutěžících je sto padesát, víc lidí se nám do kulturního domu nevejde. Je to vyhlášená akce a máme i účastníka, který ani jednou nevynechal,“ pochlubil se starosta. Kromě soutěžících z různých částí Česka už měli i hráče Sírie.

Vodní elektrárna i socha

Těm, kteří se zajímají o technická díla i architekturu, je Třeština známá především vodní elektrárnou. V roce 2008 byla vyhlášena Národní kulturní památkou. Pro vesnici s přibližně 400 obyvateli šlo o velkou věc. Elektrárna je stále funkční, podívat se do jejích útrob tak jde jen výjimečně. „V roce 2022 to bude sto let od jejího otevření a rádi bychom přichystali nějakou větší akci spojenou s výstavou fotografií. Zájem o ni je velký, lidé se vyptávají, kontaktují nás, ale obec není s elektrárnou nijak spojená,“ odkazuje třeštinský starosta na provozovatele elektrárny.

V roce 2022 uplyne sto let od otevření třeštinské elektrárny. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Upozornil i na zajímavost na návsi, sochu postavenou na paměť padlých v první světové válce. „Jejím autorem je akademický sochař Vojtěch Sucharda z Nové Paky, který vytvořil i sochy na pražském orloji. Naše sousoší je rozměrově jeho největším dílem,“ řekl František Laštůvka. Pomník od stejného autora stojí i v nedalekém Dubicku. „V první světové válce bojoval společně s občany z Dubicka a Třeštiny a řekl jim, že pokud přežije, udělá v jejich obcích pomník. Socha rozhlížející se do dálky je jeho autoportrét, sám se zde zpodobnil,“ připomněl.

Nefunkční hodiny

Náves má ještě jednu dominantu, kostel svatého Antonína Paduánského. Stavba z konce 19. století se potýká s porouchanými hodinami. Obec by je chtěla opravit a požádala o pomoc i Ministerstvo kultury. „Pokud dotaci získáme, opraví se stroj, automatické natahování ale budeme muset zaplatit sami. Celkem se náklady pohybují přes tři sta tisíc korun. Řešíme to už dlouho, zvon zvoní, ale hodiny čas neukazují. Snad to do Vánoc stihneme,“ podotkl starosta. V plánu mají v Dubicku například i vybudování dětského hřiště. „V obci je jen jedno ve školní zahradě, ale herní prvky jsou už hodně opotřebované, chtěli bychom nové. Vyrostlo by vedle fotbalového hřiště a sloužilo by všem,“ podotkl Laštůvka.

V Třeštině na návsi stojí pomník na paměť padlým v první světové válce od Vojtěcha Suchardy, autora soch na pražském orloji. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Střed vesnice je unikátní. Podle památkářů dokonce natolik, že ho před dvěma lety prohlásili za vesnickou památkovou zónu. Místním se to ale příliš nezamlouvá. „Jsou omezování, památkáři do všeho mluví ale finančně na opravy nepřispějí,“ myslí si František Laštůvka. Náves obklopují statky, jejichž průčelí jsou dochovaná v původním stavu z doby před první republikou. „Snažili jsme se zónu omezit alespoň jen na průčelí, protože se vztahuje i na dvorní trakty a zahrady, kde by lidé rádi žili v moderním prostředí, to se nám však zatím nepodařilo,“ podotkl starosta.

Zachovat náves dalším generacím

Třeštinskou perličkou je výroba elektrické energie, která tady vzniká čtyřmi způsoby. „Nejstarší je vodní elektrárna. Potom je zde bioplynová stanice společnosti Úsovsko, kde z kukuřice dělají bioplyn, který následně spaluje a přitom vyrábí elektřinu. Třetí cestou je převádění odpadního tepla z bioplynové stanice na páru, čímž se opět vyrábí elektřina a navíc na jednom kravínu má společnost umístěné solární panely. Obec z toho žádný příjem nemá, elektřina jde do veřejné sítě, ale zajímavé to je,“ pousmál se František Laštůvka.