V kroměřížském muzeu filmových legend mají Terminátora s pravými vlasy

Predátora, Vetřelec i Terminátor na jednom místě. Nejrůznější postavy z populárních filmů nabízí celoročně Film Legends Muzeum v Kroměříži.

Jedna z největších soukromých sbírek v oblasti filmové popkultury na světě má pobočku i v Kroměříži. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Muzeum filmových legend se tváří nenápadně. Fanoušci nejen akčních filmů nebo komiksových postav ho najdou v prostorách bývalého autosalonu na okraji místní části Kotojedy. Fanoušci ale nemají problém si muzeum na okraji města najít a jezdí sem z celé Moravy, Čech i Slovenska.

Tatínci mají rádi Vetřelce

Sbírka, která je v kroměřížském muzeu k vidění, je soukromá a patří Johnnymu Wolfovi. Nabízí malé postavičky i filmové hrdiny v životní velikosti. Část je vystavena v muzeích v Praze a v Poděbradech. „Sbírka filmových replik, soch, figur, bust obsahuje celkem osmnáct set kusů a patří k největším na světě. U nás v Kroměříži máme téměř pět set exponátů, každá pobočka nabízí něco jiného. Podobnou kolekci s tak pestrým mixem filmových žánrů nikde v Evropě nenajdete,“ míní provozní manažer pobočky Martin Šípek.

Jedna z nejoblíbenějších filmových postav dneška v měřítku 1:3. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Exponáty se neustále mění a každý měsíc přibývají nové. „Popkultura je teď na vzestupu a tak tvoří velkou část náplně muzea. Máme tady taky Bruceho Lee, Kmotra, Planetu opic, Hellboye, animované filmy nebo třeba Harryho Pottera. Filmové postavy, kromě pár starých grotesek, jsou nejčastěji z období od osmdesátých let minulého století až po ty nejnovější. Hezké je, že když přijde celá rodina, tatínek dětem povykládá, kdy poprvé viděl Vetřelce a ony mu zase řeknou, co se jim líbí. Navzájem se tu generace seznamují s tím, co je baví,“ vysvětluje Šípek.

Spokojený Arnold

Mezi nejoblíbenější postavy patří obecně Iron Man, u dětí Hulk nebo Spiderman. Starší fanoušci filmu se zajímají hlavně o Vetřelce, Predátora a Terminátora. „Je zajímavé, že u menších figurek návštěvníci ihned poznávají, který herec je před nimi vyobrazen, ale čím je socha větší, tím náročnější je lidský mozek na detail. Zpracování bust v životní velikosti tedy musí být opravdu špičkové,“ upozorňuje Martin Šípek. Většinou je vyrábějí renomovaní výrobci, americké firmy, které mají zakoupené licence. Cenově se exponáty pohybují v desítkách tisíc korun. „V životní velikosti to může být i mnohem víc, také je důležitý použitý materiál. Pracuje se se syntetickou pryskyřicí, polystonem, oba se velmi dobře,“ popisuje manažer pobočky.

Busta za více než čtyři tisíce amerických dolarů. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Úplnou novinkou v oboru je lékařský silikon. Právě z tohoto materiálu mají v muzeu bustu Daenerys Targaryen nebo Arnolda Schwarzeneggera z filmu Terminátor 2. „U té cena šplhá hodně přes čtyři tisíce amerických dolarů. Jsou na ní použity pravé lidské vlasy a její realističnost si pochvaloval i sám legendární Arnold loni v září v Berlíně,“ připomněl Šípek.

Tvůrce komiksů Stan Lee

Na výlet do Kotojed se v únoru vypravila i rodina Formánkových z Vyškova. Jeli cíleně, hlavně za postavami z komiksů. „Myslela jsem si, že to bude menší a jsem příjemně překvapená,“ těšilo mladou maminku. „Je skvělé, že všechno není jen v Praze, ale že takové muzeum máme i u nás na Moravě, je to hezky propracované,“ pochvaloval si její manžel. Muzeum bývá otevřeno každý všední den od 10 do 19 hodin, o víkendu od 9 do 19.30 hodin. Teď je však kvůli epidemii koronaviru až do odvolání zavřené.

Expozici by měla brzy rozšířit busta Darth Maula, nová Catwoman nebo Stan Lee. „Lee byl komiksový tvůrce pro Marvel. Zemřel před dvěma roky, ale teď vyšla jeho sběratelská figurka ve skafandru. Byl modlou pro všechny, kteří mají komiksy společnosti Marvel rádi,“ vysvětluje Šípek. Protože je sám filmovým nadšencem, především tím komiksovým, práce ho baví. „Je to opravdu krásná práce. Neustále se učím, dozvídám se nové informace a jsem rád, že je mohu předávat dál. Jezdí k nám i školní exkurze a děti jsou nadšené,“ doplňuje.