Auto dostalo smyk, učitelka zachránila děti vlastním tělem

Čtyři děti, kterým na silnici v lese zachránila život, si páteční odpoledne 16. června možná pamatovat nebudou, učitelka z mateřské školy v Jívové na Olomoucku Darina Nešporová na něj ale určitě nezapomene. Zabránila nejhoršímu, skončila však pod autem, když kryla malého chlapce.

Darina Nešporová přebírá od hejtmana Ladislava Oklešťka medaili Olomouckého kraje za záchranu lidského života. Díky ní přežily čtyři děti, na které se řítilo auto. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Školka se vracela z vycházky. Najednou se na skupinku na silnici mezi Jívovou a Dolany u místa zvaného Horní Bouda vyřítilo osobní auto. Řidič dostal smyk, vůz mířil přímo na děti. Tři učitelka odstrčila. „Jeden chlapec se mě držel za ruku, nevěděla jsem, co s ním, tak jsem ho přikryla ramenem. Auto na nás spadlo, ležela jsem na dítěti a spálila si celou ruku,“ vzpomíná Darina Nešporová.

Rozpálená výfuková část auta ji způsobila těžké popáleniny, měla navíc zlomenou pánev. Pod vozidlem ležela dlouhých osm minut, než se ji svědkům spolu s řidičem podařilo vytáhnout. Záchranáři pak ženu vrtulníkem transportovali do ostravské nemocnice na popáleninové oddělení. Chlapec měl lehká zranění, ostatní děti byly v šoku, jinak se jim nic nestalo.

Jejich učitelka se ale zatím do práce vrátit nemohla. „Snad by to udělal každý člověk, aby takto zachránil lidi, děti. Bylo to v sekundě, nevím, co k tomu říct, ani se mi o tom nechce mluvit,“ odmítá zásluhy.

I přes její skromnost se jí ocenění dostalo, 18. září se stala nositelkou medaile Olomouckého kraje za záchranu lidského života.