Olomoucký plavecký stadion po úpravách: lepší pára, větší vstup i kamery

Novým vstupem chodí po tříměsíční rekonstrukci návštěvníci olomouckého plaveckého stadionu. Úpravy přinesly také změny v šatnách nebo parních komorách. Provozovatel bazénu, kam ročně zamíří přes 300 tisíc lidí, momentálně připravuje stavbu nové tobogánové věže a plánuje obnovu padesátileté bazénové vany.

Novým vstupem na plaveckém stadionu v Olomouci projdou rychle i velké skupiny. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Provoz v šatnách zůstává stejný, změnily se však materiály. Původní příčky byly desítky let staré a od povodní poškozené. Dělnící je proto vybourali a nahradili vysokotlakým laminátem, který je odolný proti vlhkosti a snadný na údržbu. Zrekonstruované jsou i parní komory, které kromě lepší hydroizolace dostaly i skleněné dveře.

Práce trvaly od poloviny června do konce září. „Tři měsíce se zdají jako poměrně dlouhá doba, ale vzhledem k rozsahu rekonstrukcí to bylo nutné. Nejvíc jsme kladli důraz na kvalitu. Během výluky krytého bazénu byl v provozu letní areál, který v letošním roce navštívilo přes třicet tisíc lidí. Změnil se také vstup. Nahradili jsme zádveří moderním systémem, který obslouží naráz větší počet lidí,“ řekla za provozovatele ředitelka společnosti OLTERM&TD Olomouc Malgorzata Rapa-Katbeh. Jedenáctimilionové náklady zaplatilo město z rozpočtu.

Novinkou je kamerový systém, který dosud u šatních skříněk plaveckého stadionu nebyl. „Setkávali jsme se s krádežemi. Kamery budou pokrývat šatny, připravili jsme však převlékací kabiny pro ty, kterým by bylo nepříjemné pohybovat se v místech s kamerovým systémem. Budou pořizovat záznam, který využijeme jen v případě nutnosti,“ uvedla ředitelka. Místa pro převlékání ani mokrá zóny by na záběrech být neměly.

Tobogán bude na jaře

Úpravy navázaly na rekonstrukci toalet a sprch před dvěma lety. Další změnou bude přestavba věže s tobogánem, kterou už si vzala na starosti stavební firma. Tobogán už je pryč, po letošním vykopání základů přijde na jaře dostavba. V provozu by měl být podle odhadů v polovině května.

Následovat má rekonstrukce bazénové vany. „Celý bazén je z roku 1965. Vana je betonová a není v dobrém technickém stavu. Voda proniká skrze stěnu. Bazénová vana má to nejlepší za sebou a je nezbytné s tím něco udělat. Máme představu, která spočívá v tom, že by se měla udělat nová z nerezu, která se vloží do té stávající,“ přiblížil technický náměstek OLTERM&TD Olomouc Martin Mecnarowski.

Mezi záměry patří i zásah do venkovního areálu. Zatím ale nemá příliš konkrétní podobu. „Až koupíme pozemky kolem zimního stadionu, získáme tím další prostory, kde by se mohla do budoucna rozvíjet venkovní část plaveckého stadionu. Bude to záležet od architektů, návrhářů. Mohla by to být například další vodní nebo relaxační plocha,“ sdělil olomoucký primátor Antonín Staněk.

Návštěvnost krytého bazénu se pohybuje ročně kolem 300 tisíc návštěvníků.