Zeman v Olmě řekl, že v Rusku pomůže mlékařům s odbytem

Prezident Miloš Zeman ve středu při návštěvě olomoucké mlékárny Olma připomněl svou vizi národního řetězce, který by snížil marže. Před blížící se cestou do Ruska zmínil, že se pokusí zasadit se o lepší odbyt českého mléka. Z Olomouce odjížděl obdarovaný krabicí másla.

I když Miloš Zeman podle svých slov mléko pije k bramborám s máslem, v Olmě sklenku neodmítl. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Olma letos slaví půl století let od založení. Návštěvu podniku patřící do skupiny Agrofert inicioval hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). „Dovolil jsem si navrhnout návštěvu Olmy v programu pana prezidenta při příležitosti významného jubilea padesáti let. Když jsem návrh poslal na Hrad, okamžitě byla zpětná vazba a dohodli jsme se na tom, že Olmu navštívíme,“ uvedl hejtman.

Před setkáním se zaměstnanci Olmy mluvil prezident s vedením společnosti. „Slyšel jsem, že Olma má problémy s odbytem. Tento měsíc jedu do Ruska a pokusím se, aniž bych cokoli sliboval, se o této záležitosti zmínit. Protože vím, že obdobné problémy mají i další mlékárenské a jiné továrny. Například Madeta Milana Teplého,“ řekl prezident.

Soběstačnost? Zvyšme výkupní ceny

Při dotazu z publika týkajícího se zemědělské soběstačnosti České republiky Zeman odpověděl, že soběstačnost v rozumné míře podporuje i v jiných odvětvích. „V energetice máme fungující jaderné elektrárny, elektřinu dokonce vyvážíme, jsme evidentně soběstační, proč by tomu nemohlo být stejně i u některých potravin,“ sdělil Zeman.

Zemědělci si mu podle jeho slov často stěžují na dovoz vepřového, kde soběstačnost není, u hovězího je situace trochu lepší, dodal. „V mléce, pokud jsem správně informován, to není tak špatné. Že nebudeme soběstační v banánech, o tom snad každý ví. Předpoklad, aby se soběstačnost zvýšila, znamená zvýšení výkupních cen, ale nikoli na úkor spotřebitele, ale obchodních řetězců,“ domnívá se prezident.

Jediná cesta je národní řetězec

Jako příklad dal jogurt nakoupený u výrobce za pět a prodaný v obchodě za deset korun. „Snažme se regulovat obchodní řetězce, stejně tak o to, abychom jako v jiných zemích tady kromě nich měli národní řetězec s přiměřenými maržemi. To je podle mého názoru jediná rozumná cesta ke skutečné potravinové soběstačnosti. Samozřejmě jenom v těch komoditách, kde máme příhodné podmínky. Ale těch je hodně,“ řekl. Podporuje například stavbu skleníků s úsporným zavlažování pro pěstování zeleniny či květin.

Na závěr besedy se Zeman podepsal do pamětní knihy. Posledním prezidentem, který před ním podnik navštívil, byl v roce 1970 Ludvík Svoboda. Předsedkyně představenstva Simona Sokolová pak dala prezidentovi krabici másla. „Aby paní manželka měla z čeho napéct vánoční cukroví, nedostatkové olomoucké máslo, pan prezident bude jako jediný v této republice na Vánoce v klidu,“ předala dar spolu se sýry a dalšími výrobky.