Na Švýcarském nábřeží se bude kácet, nemocné jasany nahradí habry

Stromořadí podél tramvajové trati na Švýcarském nábřeží v Olomouci nechá město vykácet. U jasanů se projevila houbová nákaza, v listopadu je proto mají nahradit odolnější habry.

Osmatřicet jasanů ztepilých roste podél nové větve tramvajové trati na Nové Sady od vysázení v roce 2013. V následujících letech je napadla choroba nekróza jasanu, kterou způsobuje invazní houbový organismus voskovička jasanová. „Podezření odborníků na možné onemocnění stromů v aleji na Švýcarském nábřeží se bohužel vyplnilo. Aktuálně prokázali, že dřeviny ve stromořadí jsou touto chorobou skutečně napadeny. Nekróza jasanu ve svém důsledku znamená hromadné odumírání stromů a je v Evropě považována za velmi nebezpečné onemocnění,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Olomoucký magistrát upozorňuje, že patogen se šíří vzduchem a nelze se mu bránit. U napadených stromů se velmi rychle rozpadá koruna, degraduje kořenový systém a dřeviny jsou pak nebezpečné pro okolí. „Onemocnění napadá stromy všech věkových kategorií na různých typech stanovišť od přirozených lesů až po komerční lesní výsadby či výsadby okrasné. Oblast olomoucké aglomerace patří k jednomu z nejpostiženějších regionů v České republice, pravděpodobně také s ohledem na vysoké zastoupení jasanů v okolních lužních lesích,“ uvedla vedoucí oddělení péče o zeleň magistrátu Jitka Štěpánková.

Rychlá náhrada

Jen několik let staré stromy proto čeká likvidace. „Z důvodu prokázaného onemocnění jsme byli nuceni rychle rozhodnout o odstranění všech stromů z aleje. Zároveň chceme ihned využít vhodné období pro výsadbu nových stromů, se kterou začneme už v týdnu od 27. listopadu. Stromořadí tak zůstane kompletně zachováno, jen s tím rozdílem, že nemocné jasany nahradí odolnější habry obecné,“ dodal Jakubec. Švýcarské nábřeží má nově lemovat stejný počet stromů, tedy osmatřicet.

Kvůli nemoci už město loni kácelo také v Rudolfově aleji, kde kaštany napadla slizotoková nekróza. Přes dvě stě nemocných jírovců nahradily lípy.