V nových přerovských autobusech půjde platit kartou. Už od ledna

Cestující v Přerově začnou za několik týdnů vozit nové nízkopodlažní autobusy. Ve vozech bude více bezbariérových míst, větší LCD panel se znázorněním trasy a časy příjezdů. Novinkou je také terminál u řidiče, kde bude možné platit kartou.

Nový autobus modré barvy, který bude jezdit po trasách městské autobusové dopravy. Autobusy příměstské dopravy, které rovněž provozuje Arriva, budou pro lepší rozlišení bílé. Foto: Magistrát města Přerova

Stávající modro-žluté provedení autobusů nahradí od Nového roku jasně modrá barva, kterou se prezentuje dopravce Arriva. Společnost vyhrála výběrové řízení vypsané poté, co se předchozí firma dostala do finančních potíží. „Dopravce bude po dobu deseti let zajištovat provoz na linkách autobusové dopravy dvaadvaceti autobusy. K tomuto účelu pořídí jedenáct nových nízkopodlažních autobusů IVECO Crossway LE 12 City, které plní přísné emisní limity a jsou tak pro životní prostředí přínosem,“ uvedl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Připomněl, že k novým klimatizovaným autobusům firma zařadí i současná vozidla na zemní plyn, která už v Přerově jezdí. „Jedná se o čtyři autobusy typu Irisbus Citelis 12 CNG a 7 vozidel SOR NBG 12. Starší vozy tudíž neskončí ve ‚výslužbě‘, ale projdou ‚omlazovací kúrou‘, po níž vyjedou na silnice atraktivnější,“ doplnila Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Změna přinese větší počet bezbariérových míst, rozměrné vnitřní LCD panely, které budou ukazovat průběh trasy, následující zastávky a časy příjezdů. „Na obrazovkách bude možné zobrazit i informace jiného než dopravního charakteru. Ve výbavě těchto vozidel nechybí ani přijímač pro nevidomé, který usnadní cestování zrakově postiženým,“ dodala Kočicová. Nová i původní vozidla také dostanou bankovní terminály umožňující platbu jízdného u řidiče bezkontaktními bankovními kartami.

Rozsah linek městské dopravy bude rozšířen o linku číslo 107, jedoucí po trase Přerov autobusová stanice – Předmostí – Čekyně – Žeravice – a dále pak o víkendovou linku číslo 114 v trase Přerov ČSAD – STS – třída generála Janouška – Palackého – Svépomoc III – Kopaniny. „Zbývající linky zůstávají ve stejném rozsahu jako doposud. Aktuální jízdní řády budou včas k dispozici na internetu a bude možné je zakoupit rovněž u dopravce v podobě brožurek,“ doplnila Margita Považanová z přerovského magistrátu. Připomněla i to, že od 1. ledna roku 2018 bude změněn tarif jízdného pro občany starší sedmdesáti let, kteří si doposud mohli zakoupit roční kupón v hodnotě 300 korun, takzvaný Senior pas, a pokud měli trvalé bydliště v Přerově, tak mohli od města žádat dotaci ve výši 150 korun. „Nově si teď mohou po 1. lednu roku 2018 všichni občané nad sedmdesát let zakoupit tuto roční jízdenku za sto korun přímo v předprodejní kanceláři na autobusovém nádraží. Je to pro nás i pro seniory jednodušší řešení,“ řekla Považanová.