Příručky zrakově postiženým radí, co dělat při povodni nebo požáru

Nevidomým a slabozrakým lidem jsou věnovány dvě knihy, které jim poradí, jak se zachovat při událostech jako je požár domu nebo dopravní nehoda. Publikace vydané Olomouckým krajem mají zvětšený text a celostránkové obrázky. Obsahují i informace v Braillově písmu.

Jak se chovat při povodni, požáru nebo dopravní nehodě poradí slabozrakým a nevidomým dvě nové příručky vydané Olomouckým krajem. Foto: Olomoucký kraj

Jedna z knih se jmenuje Příručka pro zrakově postižené – mimořádné události a představuje dotisk vydání z roku 2014. Zdarma ho dostanou pedagogická centra v celém kraji, která pracují se zhruba dvěma sty zrakově postiženými lidmi. Druhý titul Jak se zachovat při mimořádné události vychází poprvé a je určen pro žáky s očními vadami základních a středních škol.

Na přípravě nové příručky se kromě kraje podílel hasičský záchranný sbor, Tyfloservis, škola prof. V. Vejdovského v Olomouci – Hejčíně a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). „Přesto, že se čtením textů dnes zrakově postiženým často pomáhá výpočetní technika, informace v Braillově písmu jsou stále nenahraditelné a z hlediska užitečnosti na prvním místě. Iniciativu kraje v tomto směru jednoznačně vítáme,“ uvedl předseda olomoucké pobočky SONS Jan Příborský.

Knihy mají pomoci čtenářům bez ohledu na věk. „Z obou knížek mám velkou radost a jsem přesvědčený, že stejně nadšeni budou i zrakově postižení lidé. Publikace jsou určeny jak pro dospělé, tak pro děti a mládež,“ připomněl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.