Olomoucký Sloup Nejsvětější Trojice potřebuje opravu

Několik metrů nad hlavami kolemjdoucích se na Sloupu Nejsvětější Trojice olomouckém Horním náměstí pustí restaurátoři do opravy soch. Zásah potřebují svatý Jáchym, Jeroným, Metoděj a Anna.

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci zapsán v roce 2000. Foto: www.unesco-czech.cz

Na špatný stav soch ukázala červnová kontrola. Práci je ovšem možné provést na místě. . „Dobrou zprávou je, že sochy vůbec nemusí opustit své místo – restaurátorský zásah se totiž bude uskutečňovat z vysokozdvižné plošiny,“ řekl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Podrobná prohlídka památky zařazené na seznam světového kulturního dědictví UNESCO odhalila většinou drobné trhliny. Jen socha svatého Metoděje má větší prasklinu. Některá poškození se objevila v místech, kde byly trhliny už v minulosti a odborníci už je opravovali a lepili. Některé vady jsou nové. Poškození vzniká přirozeně působením počasí. Celkově ale není podle výsledků monitoringu rozsah poškození.

Stav památky je stabilizovaný

Technologická laboratoř Národního památkového ústavu označila při pravidelná prohlídce stav barokního sloupu za stabilizovaný. „Odpovídá stavu šestnáct let po komplexním restaurování a po provedení částečného čištění v roce 2006 a neprovádění dalších doporučení restaurátorů,“ uvedl mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Takzvaný Management plán památky UNESCO stanovuje jednou za rok až dva pravidelnou kontrolu 32 metrů vysokého sloupu a očištění kamenných prvků suchou cestou. Jednou za deset let je třeba provést čištění a opětovnou konzervaci měděných soch. „Dále je třeba počítat s komplexním restaurátorským zásahem přibližně jednou za třicet let. Posledním závěrem letošní kontroly bylo právě zjištění, že čtyři sochy nyní vyžadují restaurátorův zásah,“ doplnil mluvčí.