Organizace zaměřené na historii papíru chtějí Velké Losiny na seznamu UNESCO

Papírna ve Velkých Losinách na seznamu UNESCO? V přehledu památek usilujících za Českou republiku se objevila před několika lety, mezi světové dědictví jí nyní chce pomoci i Olomoucký kraj a papírenské společnosti z různých zemí.

Areál papírny prohlásila v roce 2001 vláda národní kulturní památkou. Foto: archiv Hanáckých novin

Na společné podpoře losinských papíren se na začátku prosince na jednání Evropského seskupení pro územní spolupráci v Polsku shodli zástupci Olomouckého kraje, papírenského mlýna z polských Duszniek, papírny z německého Homburgu a velkolosinské ruční papírny. „Papírna ve Velkých Losinách patří mezi zcela výjimečné objekty a už jenom to, že jako jediná dosud vyrábí papír starou ruční technikou, stojí za pozornost. Na seznamu UNESCO by tedy neměla chybět,“ zdůvodnil podporu kraje náměstek hejtmana Milan Klimeš.

Losinská papírna je nejstarší svého druhu v Evropě. „V Olomouckém kraji není mnoho míst, kam se sjíždí lidé z celého světa. Papírna ve Velkých Losinách k nim ale určitě patří a těm, kteří se o její provoz starají, proto patří velký dík,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.