Ústav přesunou, Nové Zámky chce Olomoucký kraj prodat

Barokní zámek v Nových Zámcích u Litovle bude zřejmě v příštích letech k prodeji. Olomoucký kraj, který v památce provozuje ústav sociální péče, chce službu přestěhovat do menších prostor v okolních obcích a více tak nemocné začlenit do společnosti.

Barokní zámek postavený roku 1690 Lichtenštejny, ve kterém sídlí organizace Nové Zámky poskytující sociální služby. Foto: www.novezamky.cz

Příspěvková organizace kraje Nové Zámky se stará o více než sto padesát mužů a žen se středně těžkým až hlubokým mentálním postižením. Hejtmanství ji chce s pomocí evropských peněz transformovat, už začalo s první etapou. „Ve druhé etapě budeme stavět dvě novostavby v Měrotíně a Drahanovicích za 36 milionů korun, deset procent z toho dá Olomoucký kraj odhadem. Jedná se o dvě novostavby pro osmnáct klientů, tedy vždy dvě domácnosti,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Zemánek.

Pro třetí etapu kraj uvažuje o koupi čtyř domů v Litovli a Července. Ze zhruba sedmdesátimilionové investice by kryl asi desetinu. „Budovy budou rekonstruovány na dvě domácnosti po osmi klientech,“ dodal Zemánek.

Více menších bydlení

Cílem je rozmístit uživatele služby na více adres a pokud možno opustit velká zařízení. „Chceme vytvořit kapacitně menší bydlení, kde se tito lidé naučí samostatnosti a dovednostem tak, aby mohli převzít odpovědnost za svoji domácnost i život a začlenili se do společnosti,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Památka by tak zůstala prázdná. „Chtěli bychom se zbavovat budov a nahrazovat je novými objekty. Pokud starou budovu uvolníme, tak ji výhodně prodat, aby prodej kryl novou výstavbu. Pracovní podmínky v některých budovách příspěvkovek nejsou optimální,“ doplnil Zemánek.

Podle hejtmana je nasvíc v památkově chráněných objektech obtížné instalovat výtahy nebo bezbariérové přístupy.

Zámek Nové Zámky s parkem je součástí krajinného areálu. Základem byl lovecký zámek postavený Lichtensteiny v roce 1690 na místě hrádku. Po požáru ho začátkem 19. století velkoryse přestavěli.