Galerie Bohéma představuje abstrakce Petra Hoplíčka a chystá výstavu klapek

Výstavou výtvarníka a sklenáře Petra Hoplíčka začala svou desátou sezonu pod vedením Bronislavy Paučkové olomoucká galerie Bohéma. Na jaře galerii zaplní umělecky zpracované výtvarné filmové klapky, které se pak budou dražit na tradiční aukci Zlín Film Festivalu.

Třiašedesátiletý Petr Hoplíček ze Zábřehu začínal s kresbou, malbou, gobelíny i tiskem. „Minulá doba mu nepřála a nezbylo než dělat jiné řemeslo. Vzdělání si ale nakonec vydobyl, vystudoval umělecko-řemeslnou školu v Praze jako umělecký sklenář a mistr uměleckého řemesla. Absolvoval UMPRUM ve Světlé nad Sázavou a tady se začal zabývat sklem,“ řekl na vernisáži Milan Kratochvíl, učitel zábřežského gymnázia, organizátor výstav o historii města a Hoplíčkův přítel.

Když bylo koncem 80. let potřeba restaurovat rozměrné plochy skla na památkách a kostelech, začal Petr Hoplíček studovat literaturu a techniky. „Vytvořil si tak skvělý základ, aby po roce 1989 mohl založit firmu zabývající se především restaurováním a tvorbou vitráží, mozaik či fusingem – spékáním skla. Firma se stala v oboru jednou z nejvýznamnějších v České republice, většinu návrhů vytvářel Petr,“ zmínil Kratochvíl. Výsledky jeho práce lze vidět v Evropě nebo v Číně, u nás jde například o Jurkovičovu vilu v Brně, zámek ve Šternberku, hrad Bouzov.

Důležité je, co nás přesahuje

Výstava představuje průřez Hoplíčkovou tvorbou, ukazuje grafiku, suchou jehlu, dřevoryt a linoryt, pastel i akryl. „Petra inspiruje cestování, projel většinu světadílů. Všímá si nenahraditelných okamžiků. Inspiruje se krajinou, důležité pro něj je, aby obraz nesl příběh, významná je pro něj transcendentálnost člověka, oslovuje ho Malý princ, Henry David Thoreau a silně také Bible. Objevuje se náznak realistického umění, Petr je ale vyznavačem abstrakce, která je podle něj mnohem sdělnější,“ zmínil Milan Kratochvíl k výstavě trvající do 27. ledna.

Galerii Bohéma provozuje od roku 2008 Bronislava Paučková. V začátcích spolu s galerií Rubikon, která později zůstala jako jediná, nyní ovšem opět existují obě. V roce 2012 se znovuzrozená Galerie Bohéma přemístila na Dolní náměstí. Dva roky nato se rozrostla o výstavní prostor, kde se konají výstavy obrazů i grafiky českých i zahraničních autorů. „Výstavy plánujeme zhruba dva tři roky dopředu. Vzhledem k tomu, že mám dvě galerie, snažíme se to dělat dohromady, abychom neměli v jednom měsíci dvě vernisáže. Začíná Bohéma, v únoru bude Rubikon a tak to půjde celým rokem dál,“ uvedla galeristka.

Koncem března zaplní Bohému filmové klapky

Letos se Bohéma po dvou letech stala součástí Klapka tour 2018, tedy 21. ročníku Salonu filmových klapek, které se na 58. ročníku Zlín Film Festivalu vydraží na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců. „Mám z toho obrovskou radost. Je to nádherný pocit, když výtvarníci dílo věnují na dobrou věc. Z letošního roku se na tuto výstavu asi těším nejvíc,“ vyhlížela Bronislava Paučková vernisáž pořádanou 26. března.