Šatny nového zimního stadionu ve Vyškově připomínají české sportovní úspěchy

Ani ne po roce od začátku stavby stojí ve Vyškově nový zimní stadion. Má mezinárodní rozměry, velkou obrazovku i dvoupatrovou restauraci.

Nový zimní stadion ve Vyškově. Foto: Dagmar Stryjová/Hanácké noviny

Debaty o budoucnosti stadionu trvaly několik let. Částečnou rekonstrukci haly vyškovští zastupitelé zamítli a nakonec se rozhodli pro novostavbu. Stará hala měla příliš velké nedostatky v nosné ocelové konstrukci, navíc do ní zatékalo. „Je mi jasné, že spousta lidí má stadion spojený s pěknými vzpomínkami a nechtěla, aby šel k zemi. Samotná demolice pak ukázala, že rozhodnutí jít cestou nového stadionu a opustit myšlenku rekonstrukce, bylo správné,“ řekl starosta Vyškova Karel Goldemund.

Lední plocha. Foto: MěÚ Vyškov

Stavaři si stadion převzali v půlce loňského ledna. Na začátku léta se nad staveništěm začala tyčit nová oblouková samonosná střecha. Do štítu dostala nápis „zimní stadion“ a znak města.

Ledová plocha s rozměry vhodnými i pro mistrovství světa má nejmodernější chlazení vyvinuté na míru. Technologie výroby tepla a chladu je bezčpavková, tedy nehořlavá a nevýbušná.

Světelná show i chytré kamery

Nad rolbovnou je umístěna velká ledková obrazovka o rozměrech čtyři krát dva metry, která umí promítat fotografie i videa. Ledkové osvětlení se zase dá nastavit na různou intenzitu a bavit tak diváky světelnými efekty. Hala je vybavena také moderním systémem pro analýzu hry, což je soustava sedmi kamer se softwarem, se kterým lze sestříhat jednotlivé pasáže tréninku i utkání tak, aby díky záběrům z různých úhlů pohledu hráči viděli, kde dělali chyby a co by měli změnit.

Prostor pro diváky. Foto: MěÚ Vyškov

Součástí stadionu je i sportovně laděná dvoupatrová restaurace Aréna s terasou. Z horního patra je vidět na led a z terasy přehlédnout celý sportovní areál Smetanových sadů. „V letošním roce vzniknou u nového stadionu hřiště pro další sportovní aktivity. Od začátku jsme nestavěli pouze zimní stadion, ale centrum sportovišť a místo k setkávání Vyškovanů. Vedle sportovců poskytne zázemí i návštěvníkům blízkého Oranžového hřiště,“ uvedl starosta. Ve stadionu bude i obchod se sportovními potřebami.

Londýn, Sapporo, Nagano

Sportovci mají k dispozici osmnáct šaten. Dvanáct z nich patří hokejistům, zbytek mají hráči tenistu, fotbalu a volejbalu. Zajímavostí je, že barevně odlišené kabiny připomínají historicky významné sportovní události. „Každá kabina je pojmenovaná po městě, ke kterému se váže nějaký sportovní milník. Takže v případě tenistů se nabízí Londýn, u krasobruslení dostala jedna šatna název Sapporo, a to podle japonského dějiště zimní olympiády, kde se československá výprava roku 1972 radovala ze zlaté medaile krasobruslaře Ondreje Nepely. Chybět nebude legendární olympijské Nagano, nebo Vídeň a Praha, ve kterých hokejisté získali třikrát titul mistrů světa v ledním hokeji,“ zmínil Goldemund.


Vyškovský zimní stadion se rozkládá na ploše téměř 4000 metrů čtverečních užitné plochy a pojme na 400 sedících diváků. Celková kapacita je ale vyšší. Stadion má samonosnou ocelovou střešní konstrukci vysokou 14,5 metru, 18 kabin pro sportovce, ledovou plochu s mezinárodními parametry a jednu z nejmodernějších technologií chlazení. Provoz je celoroční.