Malovaná pýcha. Spoluautorka seriálu Policie Modrava má novou detektivku

S inspirací spisovatelka Jarmila Pospíšilová problém nemá. Před časem pokřtila svou devatenáctou knihu, detektivku Malovaná pýcha. S dosavadními příběhy ji spojují postavy vyšetřovatelů a venkovské prostředí střední Moravy. Hlavním hrdinou je olomoucký naivní malíř Michal Jurek.

Jarmila Pospíšilová (s knihou) křtí svůj devatenáctý titul. Foto: Hana Bartková

Jarmila Pospíšilová říká, že píše podle fantazie. „Nejde o dokument. Nechci, aby dílo bylo poučné, ale nesmí se zde vyskytovat hrubé chyby, například v policejních postupech při vyšetřování,“ má pevné body. Zajímavou zkušenost pro ni představovala spolupráce s režisérem Jaroslavem Soukupem na námětech dvou dílů první řady detektivního seriálu televize Nova Policie Modrava. „Není zde autorská volnost. Jsou stanovené určité limity, stopáž a střídání scén,“ poznamenala k práci na sérii. Prozradila také, že už má v hlavě další dílo. Rukopis s názvem Slepá bába by měla odevzdat do konce dubna.

Pospíšilová pracuje jako advokátka v Prostějově a neuvolněná starostka Vincencova. Stihla už ale napsat osmnáct detektivních a společenských románů. Patří mezi ně například Šamanský bubínek, Boty do nebe, Kejklíř, Smrt a Blázen, Vražda v lázních Skalka, Když se rojí smrt, Šaty z duhy, Kočka na plotně, Palačinky s pepřem a Katedrála z písku. Malovaná pýcha, která vyšla v prosinci, je devatenáctá.

Jarmila Pospíšilová je držitelkou Ceny Jiřího Marka udělovanou českou sekcí Světové asociace autorů detektivní literatury. Získala ji v roce 2013 za detektivku Boty do nebe. Za celoživotní literární tvorbu, která výrazně překračuje hranice regionu, dostala loni Cenu města Prostějova.