Pět návštěv se vyplatilo, Olomoucký kraj volil Zemana

Ačkoli některé výklady prezentovaly výsledky prezidentských voleb jako souboj Prahy a zbytku republiky, nebylo to tak. Vítězného Miloše Zemana dělilo od poraženého Jiřího Drahoše jen sto padesát tisíc hlasů. Svou roli sehrál i Olomoucký kraj, kde Zeman sebral důležité hlasy navíc.

Poslední návštěva prezidenta Zemana v Olomouckém kraji, listopad 2017. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Lidé v okresních městech v kraji dali v druhém kole větší podporu Zemanovi, krajská Olomouc naopak volila Drahoše. Zásadní slovo měl venkov. „Z výsledku voleb je patrné, že měli oba kandidáti úspěch zejména u specificky vyprofilovaného elektorátu. Miloš Zeman se těšil podpoře starších, ekonomicky slabších, méně vzdělaných voličů, zejména z venkova a menších měst. Jeho elektorát odpovídá voličům ANO, SPD, KSČM a velké části ČSSD. Jiří Drahoš naopak oslovil spíše ekonomicky silnějšího městského liberálního voliče, podporujícího ODS, TOP 09, Piráty nebo STAN,“ vyvracela Alžběta Králová z Institutu politického marketingu domněnku o hlavním městě proti všem.

Obecným závěrem nicméně je, dodala, že republika je rozdělená na dva tábory, které k sobě bohužel stále nemohou najít cestu.

Silný vliv televize

Miloš Zeman na svou stranu dokázal získat nerozhodnuté voliče, mezi nimi i ty ze severu Olomouckého kraje. Zabrala témata spojená s migrací i případným přístupem budoucího prezidenta k předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Toho totiž podporuje nezanedbatelná část veřejnosti, které se podle průzkumů nelíbila rétorika a jednotlivé výroky Jiřího Drahoše směrem k trestně stíhanému premiérovi v demisi,“ připomněla politoložka.

Zemanově obhajobě pomohla i televizní vystoupení. Po debatě na Primě se kurzy sázkových kanceláří opět vrátily k Zemanovi, ačkoli po prvním kole favorizovaly Drahoše. „Miloš Zeman si vedl lépe, dařilo se mu maximálně využít nabízeného prostoru, často kvůli neschopnosti moderátora. Vystoupení na Nově, Primě a Barrandově se navíc nesla v pro něj velmi přátelské a komfortní atmosféře,“ srovnala Králová s Českou televizí, kde byl program nejblíže moderované diskuzi.

Návštěvy kraje měly úspěch

Zemanovi se také vyplatily pravidelné výjezdy do krajů, ostatně v tom Olomouckém byl ve svém prvním mandátu pětkrát. Prezident odmítal, že by tím chtěl působit na voliče. „Samozřejmě ale po celou dobu vedl permanentní kampaň, přestože se jí primárně věnovalo jeho okolí,“ podotkla spoluzakladatelka institutu. Zeman si tak podle ní připravoval půdu pro mocný finiš ve druhém kole voleb.

Králová se věnuje i veřejnému vystupování politiků. Když hodnotí, kdo z devíti kandidátů ji v prvním kole nejvíce zaujal, vybírá Marka Hilšera. „Není překvapením, že nedávno oznámil svoji kandidaturu do Senátu. Hilšer na sobě během kampaně evidentně velmi zapracoval, podařilo se mu vybudovat silnou a zajímavou politickou značku. Z amatéra a neznámého aktivisty se dokázal posunout do pozice nejpříjemnějšího překvapení prezidentských voleb,“ shrnula. Odhaduje, že ve vysoké politice má potenciál prosadit se i Pavel Fischer, který už se také vyjádřil, že chce být senátorem.