Výstava o životě šlechty na zámku v Čechách pod Kosířem bodovala

Zámecká expozice v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku získala třetí místo v celostátní soutěži Gloria musaealis 2016 v kategorii muzejní počin.

Výstava o životě na zámku v Čechách pod Kosířem v 19. a 20. století získala třetí místo v celostátní soutěži Gloria musaealis 2016. Foto: Jan Kameníček/Wikipedia

Výstava nabízí věrný pohled na život na zámku na přelomu 19. a 20. století, kdy zde žil hrabě František Josef II. Silva Tarouca se svou rodinou. Expozice je doplněna unikátní kolekcí obrazů Josefa Mánesa, které pro rod Silva Tarouců český malíř vytvořil.

O zámek v majetku Olomouckého kraje se stará Vlastivědné muzeum v Olomouci. Pro něj je ocenění v patnáctém ročníku už třetím v této soutěži, které od roku 2010 získalo.

Zámek se po rozsáhlé rekonstrukci stal jedním z turistických taháků kraje. Loni překonal odhady v návštěvnosti, když do jeho prostor zavítalo osmadvacet tisíc lidí, dalších dvanáct tisíc dorazilo na pořádané akce.

Ocenění v soutěži získalo i Muzeum umění Olomouc. V kategorii muzejních publikací porota třetím místem ocenila titul “Uhlem, štětcem, skalpelem… Sbírka kresby Muzea umění Olomouc”, který reprezentuje význam sbírky muzea i bohatost směrů v ní zastoupených, a to od starých mistrů po umění 21. století.