Po městě za třicet korun. Šternberk rozjíždí službu Senior taxi

Novou službu připravila šternberská radnice pro obyvatele města nad 75 let. Pětkrát v měsíci mohou senioři jezdit po městě vozy firmy Taxi Kopíček za zvýhodněnou cenu 30 korun za jednosměrnou cestu. Takzvané Senior taxi je v provozu od 20. března, město bude podmínky služby upravovat podle zkušeností a ohlasů zákazníků.

Zájemci už si žádají o průkazy na využívání nové šternberské služby Senior taxi. Foto: Město Šternberk

Pro využití služby Senior taxi ve Šternberku musejí zájemci splnit následující podmínky: být občany města, dosáhnout věku 75 let a vyřídit si speciální průkaz, kterým se pak budou prokazovat při nástupu do vozidla taxislužby. Držitel průkazu má nárok na pět zvýhodněných jízd v každém kalendářním měsíci v ceně 30 korun za jednu jednosměrnou jízdu. Jezdit lze pouze po Šternberku, služba se nevztahuje se na místní části ani okolní obce. Cestující si může přibrat jednoho člověka jako doprovod.

Služba je v začátcích, může se měnit

„Jde o pilotní projekt, který ještě nemá definitivní podobu a může se dále vyvíjet,“ upozornil místostarosta Šternberka Michal Oborný. „Podobnou službu nabízí pod stejným ustáleným názvem řada měst, její podoba se však výrazně liší třeba podle toho, zda město provozuje vlastní MHD či podle jeho velikosti. Chtěli jsme s provozem Senior taxi nějak začít, absolvovali jsme poměrně složité výběrové řízení a podle praxe uvidíme, co bude dál,“ řekl Oborný.

Slova místostarosty potvrzuje i vedoucí odboru sociálních věcí šternberské radnice Jitka Zajacová. „Pokud se služba Senior taxi osvědčí, je město připraveno navýšit počet jízd za měsíc, případně snížit věkovou hranici přepravovaných osob,“ uvedla.

Taxi do hodiny

Senior taxi ve Šternberku je možné využívat pouze v pracovní dny od 7 do 17 hodin. Služba se objednává telefonicky a vůz má být přistaven nejpozději do jedné hodiny od potvrzení objednávky. Jízda ale mohou zájemci objednávat i jeden nebo dva dny předem. „Víme, že senioři už se taxíky naučili jezdit třeba k doktorovi či na nákupy. Vzhledem k tomu, že neprovozujeme vlastní městskou dopravu, chtěli jsme jim to umožnit za cenově přijatelných podmínek,“ popsal motivaci ke zřízení služby místostarosta Oborný. O vybrané firmě rozhodl kromě výše příspěvku města na jednotlivou jízdu také počet vozů taxislužby i to, jestli má auto pro handicapované cestující.

Průkazku opravňující k využívání služby Senior taxi lze vyzvednout každý čtvrtek od 29. března na pokladně Městského úřadu Šternberk v budově Opavská 1 vždy od 8 do 11.30 a od 12.30 do 14 hodin. Žadatel potřebuje pouze občanský průkaz a jednu aktuální dokladovou fotografii. První vyřízení je zdarma, za každé další se platí sto korun.