Divadlo Tramtarie: Jdeme divákovi naproti, ale ne podbízivým způsobem

Divadlu propadli jako studenti a díky svému nadšení se mu věnují dodnes. Olomoucké Divadlo Tramtarie disponuje malými prostory, cíle jejich členů ale sahají vysoko. Rozvíjí vlastní tvorbu a na divadelní prkna převádí klasické romány jako Anna Karenina nebo Stařec a moře. Počátkem dubna představí novou inscenaci Velký Gatsby, adaptaci románu amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda.

Z absurdní komedie olomouckého Divadla Tramtarie Divoké historky. Foto: archiv divadla

Divadlo v čele s ředitelkou Petrou Němečkovou a uměleckým šéfem Vladislavem Kracíkem působí v Olomouci čtrnáctou sezonu. Začátky byly amatérské a už tehdy se soubor soustředil na vlastní autorskou tvorbu. „Od roku 2005 jsme se snažili o silnou dramaturgickou linii pohádek, se kterými jsme absolvovali zájezdy. To nás živilo, neměli jsme žádné granty,“ vzpomíná Petra Němečková. V roce 2011 přišel zlom a rozhodnutí, že se divadlo profesionalizuje. „Byla to doba, kdy jsme se museli rozhodnout, čím se budeme živit. Už jsme nebyli studenti, šli jsme do riskantního kroku a během let se profesionalizace povedla. Bylo to náročné a znamenalo to získat finanční zdroje na platy lidí,“ vysvětluje Němečková.

Cestou je i spolupráce s firmami

Vstup do divadla. Foto: Divadlo Tramtarie

Snahy o komorní divadelní profesionální scénu se přitom v Olomouci objevovaly několik let, vždy ale skončily neúspěchem. Nejprve to bylo Studio Hořící žirafy, kde působil David Drábek, po ukončení založila skupina absolventů brněnské JAMU vlastní divadlo pod názvem Tramtarie. Po necelém roce se vrátili zpět do Brna a značku Tramtarie nabídli tehdejším studentům Katedry divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ti zformovali Divadlo Tramtarie do podoby, jak jej známe dnes. „Studovali jsme teorii a dějiny divadla, to bylo rozhodující. Šli jsme svoji cestou, nevěděli jsme, jak divadlo vytváří jinde. Než abychom jenom budovali poetiku divadla, což dělá většina divadel našeho typu, od začátku jsme pracovali na celkové organizaci,“ hledá možné důvody úspěchu Vladislav Kracík.

Fungují jako soukromý subjekt, proto je pro ně zásadní hledat finanční podporu. „Na začátku jsme měli pocit, že se musíme sami uživit, ne jen spoléhat na podporu veřejných institucí. V dnešní době máme granty na celoroční činnost, podpora z města i kraje je viditelná, nicméně pořád sháníme další zdroje. Snažíme se pronikat do komerčního světa a nabízet firmám služby, snažíme se vydělat na vstupném a hodně jezdíme po republice. Toto je naše cesta,“ dodává Petra Němečková.

Malý zázrak

Autorská tvorba je pro Tramtarii dodnes stěžejní linií. Kromě pohádek a původních divadelních textů jsou to především adaptace filmů, komiksů a literárních děl. „Píšeme si adaptace sami. Neděláme věci, které se povedli jinde, ale riskujeme. Naše jeviště má sice čtyři krát čtyři metry, ale stále se snažíme diváky překvapovat. V nové inscenaci Velký Gatsby bude na celém jevišti bazén s opravdovou vodou,“ prozradil Vladislav Kracík, který se ujal režie.

Zkoušení nových věcí a celkový tvůrčí proces je to, co je žene dopředu. „Volíme si nám blízká témata a snažíme se složité a náročné tituly inscenovat tak, aby se s nimi diváci ztotožnili. Jdeme divákovi naproti, ale ne podbízivým nebo pokleslým způsobem. Pět let máme vyprodáno, udržuje to nadšení, bez kterého by to nefungovalo. Pořád nás to naplňuje, říkáme tomu malý zázrak,“ uzavírá Petra Němečková.

Hlediště Divadla Tramtarie v budově Slovanského domu v Olomouci. Foto: archiv divadla

Na co zajít do Divadla Tramtarie

Tip Petry Němečkové, ředitelky divadla
Doporučuji naši nejnovější inscenaci Divoké historky, které obsahují šest příběhů. Hlavním tématem všech je moment, když už je toho někdy moc a rupnou nám nervy. Pak už se dějí věci, o kterých bychom možná ani nechtěli vědět. Je to černá komedie, je tam spoustu krve na jevišti, bitek a myslím, že je to výborná záležitost.

Tip Vladislava Kracíka, uměleckého šéfa
Pozval bych na nejnovější inscenaci, která právě vzniká a to na adaptaci klasického románu Velký Gatsby od Francise Scotta Fitzgeralda. Toto dílo jen tak na českých jevištích vidět nemůžete, za hodně dlouhou dobu se hrál dvakrát, v Ostravě a Příbrami, a nikde se to nepovedlo. S drzostí nám vlastní jsme se rozhodli, že to uděláme líp a myslím, že to bude podívaná.


Divadlo Tramtarie
  • První představení tehdejší soubor odehrál 20. února 2005 v Hořícím domě, v budově bývalého Hudebního divadla v Hodolanech. Jednalo se o autorkou inscenaci pro děti s názvem Čertovská pohádka
  • V sezoně 2005/2006 uvádí své inscenace v Divadle hudby, kde působí soubor jako stálý host
  • Následně se přesouvá do prostoru ve Slovanském domě, kde sídlí dodnes. Slavnostní otevření se uskutečnilo 11. října 2006
  • Sezona 2013/2014 je první plně profesionální sezonou v historii divadla
  • Divadlem za celou dobu prošlo přes dvě stě lidí
  • Budoucnost vidí vedení divadla v novém prostoru. V loňském roce představili ambiciózní záměr postavit svou vlastní budovu v Asoparku. Plány jsou zatím na počátku