Kraj letos dá na opravy silnic půl miliardy, dočká se i „tankodrom“ u Štarnova

Opravy výtluků, mostů, opěrných zídek nebo údržba zeleně, to je jen část z prací, na které se hned začátkem jara vrhne Správa silnic Olomouckého kraje. Do rekonstrukce a údržby vozovek druhých a třetích tříd dá letos kraj celkem 523 miliónů korun. Dočká se i zdevastovaná komunikace ze Štarnova do štěpánovské části Březce, která připomíná spíše tankodrom a svými výrazně propadlými krajnicemi děsí řidiče i cyklisty.

Do silnic nižších tříd investuje Olomoucký kraj stovky miliónů korun. Ilustrační foto: fotobanka

„Kromě údržby bude krajská správa silnic pokračovat také v modernizaci silniční sítě, přičemž důraz chceme dát na cesty nižších tříd, které jsou často ve špatném stavu,“ zdůraznil hejtman Ladislav Okleštěk.

Lepší silnice – více aut

Na novou cestu se už teď mohou těšit například motoristé jedoucí ze Štarnova do Březců. „Víme o tom a vítáme to, i když samozřejmě musíme počítat i s tím, že opravená silnice k nám přitáhne zase více aut včetně kamionů,“ uvědomuje si starosta Štarnova Stanislav Nykl, jenž tak naráží na to, že už v současnosti využívá řada motoristů cestu přes Štěpánov a Štarnov k jízdě z Olomouce do Šternberka místo přetížené státní silnice přes Týneček a Dolánky.

Do práce se silničáři podle Nykla mají v závislosti na povětrnostních podmínkách pustit v dubnu či květnu. „Jedná se o čistě krajskou záležitost, opravená cesta bude končit u cedule na kraji obce. Do budoucna bychom se rádi pustili také do rekonstrukce průtahu Štarnovem, to je ale v tuto chvíli spíše výhledová záležitost,“ poznamenal Starosta.

Šance na další čtvrt miliardu korun

V plánu rekonstrukcí a oprav krajských silnic je rovněž podobně rozbitá komunikace z Litovle do Nových Zámků. V Nemili se dočkají průtahu obcí, patnáct miliónů korun si vyžádá úprava cesty ze Šumvaldu do Dlouhé Loučky. Jednou z největších krajských akcí bude rekonstrukce silnice z Písečné do Velkých Kunětic na Jesenicku. Oprava pěti kilometrů vozovky a stavba nových autobusových zastávek a chodníků tam vyjde zhruba na 81 miliónů korun.

Mimo vlastních peněz plánuje Správa silnic Olomouckého kraje investovat také z evropských dotačních programů. Pokud v letošním roce Státní fond dopravní infrastruktury opět poskytne finance na silnice druhých a třetích tříd, mohlo by hejtmanství získat na jejich opravy dalších 254 miliónů korun.