V lomu ve Veselíčku se opět těží. Místní jsou proti, stížnost podali i ombudsmanovi

Celkem sto tisíc tun kameniny má do konce roku vytěžit firma Skanska v lomu ve Veselíčku na Přerovsku. Po dlouhých letech tady obnovila těžbu a to kvůli stavbě dálničního úseku Přerov – Lipník nad Bečvou. Místní už dříve proti otevření lomu sepsali petici, obec podala žalobu a chystá další kroky.

Těžba kameniva v lomu ve Veselíčku začala v letos březnu. Těžká technika sem najela po několika letech klidu. Foto: archiv Tomáše Šuláka

Lom leží v blízkosti chatové oblasti, od obce je zhruba 150 metrů vzdušnou čarou. Když počátkem března vjela těžká technika do lomu poprvé, bylo to podle starosty Veselíčka Tomáše Šuláka pro místní překvapení. A porušení předpisů. „Když jsem tam přijel, byl tam drtič a nakladače. A to i přes zákaz vjezdu vozidlům nad pět tun na přístupovou cestu. Tak jsem zavolal policii,“ řekl starosta.

Pro vozidla stavby zákaz vjezdu neplatí

Po dvou dnech byla ale podle Šuláka značka posunuta. Vjezd techniky měla totiž Skanska povolený rozhodnutím přerovského magistrátu, pod který dané území spadá. „Na základě opatření obecné povahy se na vozidla stavby omezení pět tun nevztahuje,“ uvedl mluvčí společnosti Skanska Ondřej Svatoň. Vydání povolení potvrdila také mluvčí Magistrátu města Přerova Lenka Chalupová.

„Co se týká samotné těžby, postupujeme v souladu se všemi zákonnými požadavky a máme všechna potřebná povolení. Zástupci obce Veselíčko od nás informace dostali a komunikujeme s nimi,“ doplnil Ondřej Svatoň.

Starosta: Obec nikdo neinformoval

Právě v nedostatku kontaktu ale vázne podle Tomáše Šuláka celý problém. Ten mezitím za obec podal dvě různé žaloby, na přerovský okresní a ostravský krajský soud. „Jako obec jsme nebyli bráni k žádným připomínkám. Nikdo nás neinformoval o rozhodnutí, že se lom znovu otevře. Když Skanska vyhrála tender na dálnici, ptal jsem se a pokaždé mi řekli, že s Veselíčkem nepočítají a budou těžit jinde,“ vysvětlil.

Proti těžbě bojovala obec Veselíčko už v roce 2014, kdy se podařilo původnímu záměru zabránit. Lom se měl tehdy rozšířit po okolí. Teď by měli jít těžaři do hloubky. Do konce roku mají vytěžit maximálně sto tisíc tun kamene.

Vliv na okolí bude malý, slibuje Skanska

Společnost Skanska slibuje, že dopad na okolní život bude co nejmenší. „V lomu máme moderní drtičku osazenou skrápěcím mechanismem pro minimalizaci prašnosti a umístili jsme ji v lomu tak, aby její provoz tlumil terén. Silnici z lomu budeme kropit a čistit, řidiče jsme proškolili, aby obcemi projížděli bezpečně a ohleduplně,“ slíbil Ondřej Svatoň.

Jednou z obyvatelek chatové oblasti je Danuše Ministrová, která z pracovního ruchu radost nemá. „Když fouká vítr, strašně se tady práší. Při nakládání štěrku do aut je hluk velký, ale prašnost je horší,“ dodala s tím, že pozemek ve Veselíčku koupila před více než dvaceti lety. Posledních jedenáct let už v chatové oblasti trvale bydlí. „O otevření lomu už se mluvilo před třemi roky, bohužel se to teď stalo,“ poznamenala.

Pomůže Veselíčku ombudsman?

Starosta Tomáš Šulák se nechce snadno vzdát. „Podal jsem stížnost ombudsmanovi, za obec i za sebe jako občana. Nelíbí se mi, že je nám, jako obci, znemožněno vyjadřovat se k věcem, jež se nás přímo týkají. Uvažujeme nad založením ekologického sdružení, má více pravomocí než obec,“ uzavřel.

Kamenolom ve Veselíčku patří společnosti Kamenolomy ČR, se kterou má Skanska uzavřenou smlouvu na dodávku kameniva. Veselíčko je jedním ze čtyř lomů, ze kterých bude Skanska kamenivo pro výstavbu dálničního úseku Přerov – Lipník odebírat. Pro jinou stavbu by materiál sloužit neměl.