Příroda, lidské tělo i hudba. Výstava české kreslířky Inge Koskové

Díla přední české výtvarnice až do poloviny července představuje olomoucké Muzeum moderního umění na výstavě s prostým názvem Inge Kosková – Kresby. Návštěvníci tak uvidí senzitivní zpracování oblíbených témat její tvorby.

Inge Kosková: Lidé (1980–1985), tuš, běloba, dřívko, lavírování, papír, 1500 x 3200 mm, soukromá sbírka. Foto: archiv MUO
Inge Kosková: Lidé (1980–1985), tuš, běloba, dřívko, lavírování, papír, 1500 x 3200 mm, soukromá sbírka. Foto: archiv MUO

„Inge Kosková se postupně se propracovala mezi naše nejvýznamnější kreslíře. Žije a tvoří v Olomouci, kde má tento výtvarný projev velkou tradici, kterou historici umění specifikují jako ,fenomén olomoucké kresby‘. Inge Kosková pak patří k jeho nejvýznamnějším zástupcům,“ zdůraznil kurátor výstavy Ivo Binder.

Kompozici tvoří i bílá místa

Příroda a její proměny hraje v dílech Inge Koskové zásadní roli. Podle Ivo Bindera je pro její kresbu příznačné neustálé směřování ke zjednodušení, k minimalistickému pojetí. „Je to spíše výrazový prostředek meditačních úvah o životě a věcech, se kterými se v něm setkáváme. Díky vytříbené schopnosti reduktivního myšlení koncentruje svůj projev na to nejpodstatnější, což ji přivedlo až k radikálním kresbám, jimiž se snaží své niterné pocity vyjádřit jednou čarou. Významnou součástí kompozice je přitom také bílá plocha papíru nepokrytého kresbou,“ zdůraznil kurátor s tím, že vedle přírody je pro výtvarnici významným motivem také lidské tělo. Podnětem jí bylo vystoupení Britského baletu v Olomouci. Díky tomuto zážitku vznikla řada figurálních kreseb, mezi nimiž jsou tanečníci, ale například i zápasníci.

Inspirace Janáčkem i Martinů

Inge Kosková hraje na klavír a miluje hudbu. I tento motiv odrážejí její kresby: jsou na nich zachyceny pocity, které v ní hudba zanechává. „Na výstavě představujeme například díla inspirovaná Leošem Janáčkem, který pochází podobně jako kreslířka z Lašska. Do její tvorby se promítly i skladby Bohuslava Martinů a minimalistická hudba,“ vysvětlil Binder a dodal, že na výstavě návštěvníci uvidí kresby, které byly vytvořeny tuší, perem, ale také štětcem, dřívky nebo prsty.

K výstavě, kterou doplňují dokumentární filmy, jež vznikly na téma Inge Kosková a její tvorba, byl vydán podrobný katalog, který kromě textů o výtvarnici a jejím díle přináší také přehled tvorby (nejen kreseb, ale také malby, grafiky a textilních děl) a bohatou bibliografii.