Senimo slaví 25 let. Obchodní dům sloužil původně jako městská jatka

Tradiční česká značka Senimo letos slaví 25 let působení na domácím trhu. Za tu dobu našly práci v této společnosti již stovky zaměstnanců a nemálo z nich působí ve stejnojmenném obchodním domě v olomoucké Pasteurově ulici od jeho počátku. Málokdo si už dnes možná vzpomene, že právě charakteristická cihlová budova s kamennou orlicí v průčelí byla před čtvrtstoletím vůbec první polistopadovou velkoprodejnou svého druhu v hanácké metropoli. Bylo to přesně 13. dubna roku 1993, kdy se brány obchodního domu Senimo v otevřely poprvé veřejnosti.

Současný vzhled Senima zvenčí…

Městská jatka i masná tržnice

Málokterý návštěvník obchodního domu Senimo si uvědomí, že v místech, kudy projíždí s nákupním vozíkem, stál kdysi ve stájích dobytek. Původní budova totiž sloužila jako městská jatka. Vůbec první veřejná jatka zřídilo město Olomouc v roce 1840 u Kateřinské brány, objekt však brzy přestal svým potřebám vyhovovat. Proto se městské zastupitelstvo rozhodlo v roce 1884 zřídit jatky nové a pro tyto účely zakoupilo o dvanáct let později hostinec Na Špici i s přilehlými pozemky. Samotná stavba trvala dva roky a jatka se otevřela ve středu 16. května roku 1900. Novostavba postavená ve stylu pozdního historismu se stala součástí nové technické základny města a stylově korespondovala s městskou tržnicí. Budova byla postavena z neomítaného cihlového zdiva a stojí za povšimnutí, že každá cihla byla označena orlicí s rakouským štítem, písmeny FMT (Franciscus, Maria Theresia) a výrobním číslem šarže. Dekor čerpal z neorománského pojetí i z neorenesance. Na obchodní ruch shlížela kamenná orlice nad vchody obou průčelí.

… a uvnitř supermarketu. Foto: archiv OD Senimo

Po roce 1918 došlo k restaurování strojního i mechanického zařízení jatek, které bylo značně opotřebováno kvůli velkému vytížení během válečných let. V roce 1930 se budova začala po nevelkých úpravách používat jako tržnice na maso a tomuto účelu sloužila až do počátku osmdesátých let minulého století, kdy ji opouští tehdejší olomoucký masokombinát a objekt začíná neodvratně chátrat. Stavbě, která byla ještě na počátku 20. století městskou pýchou, hrozí najednou demolice.

Záchrana a velkorysá rekonstrukce

Město proto vyhlásilo soutěž na záchranu a rekonstrukci této budovy. Tu v roce 1990 vyhrálo Zemědělské družstvo Senice na Hané, které objekt o rok později odkoupilo za účelem vybudování obchodního domu. Návrh byl svěřen do rukou architektů z olomouckého studia Osa, a ti navrhli do hlavního prostoru haly ocelovou konstrukci, jež si vyžádala více než 1800 tun oceli. Úpravy zachovaly původní vzhled a charakter stavby tak, aby nepoškodily její historickou hodnotu. Nepodařilo se však už zajistit návrat původní kamenné orlice, takže jižní průčelí zdobí jen její dokonalá replika. Dva roky trvající rekonstrukce nakonec dovolila historické dílo opět účelně a přitom šetrně využít a státem chráněná kulturní a technická památka se roku 1993 při otevření obchodního domu Senimo stala opět domovem obchodního ducha.

Historická podoba okolí dnešního obchodního domu Senimo. Foto: archiv OD Senimo

Zákazníci hned od počátku fungování nového obchodního domu oceňovali jeho na svou dobu nadstandardně velký prostor s obrovským sortimentem potravinového i nepotravinového zboží, dále také pohodlné parkování, bezbariérový přístup či nové vozíčky zálohované pětikorunou. Na svou dobu průlomový byl také prodej zboží pomocí čárových kódů, jenž byl v Senimu používán jako první v celém kraji.

Moderní supermarket s regionální nabídkou

První roky úspěšného provozu nového obchodního domu utekly jako voda, právě ta ale zasadila v roce 1997 budově i jejímu provozovateli velkou ránu. Povodeň, která se tehdy prohnala Moravou, neušetřila ani kulturní a technickou památku. Pouze díky nesmírnému úsilí zaměstnanců Senima a členů Zemědělského družstva Senice na Hané se během dvou týdnů provoz opět obnovil a přes stále sílící konkurenci pokračuje dodnes.

V obchodním domě Senimo se dnes nachází mnoho prodejen s širokou nabídkou zboží. Senimo a.s. je tuzemská společnost se silnými vazbami na region, v supermarketu proto nakupující nalezne kvalitní zboží převážně od domácích dodavatelů a na pultech mají samozřejmě své místo i regionální produkty. V obchodním domě nabízí své výrobky také vlastník společnosti, Zemědělské družstvo Senice na Hané – ochutnejte jeho poctivý tvaroh, jogurt nebo sýr balkánského typu.

Před rekonstrukcí. Dnešní obchodní dům sloužil dříve i jako jatka či masná tržnice. Foto: archiv OD Senimo