V Příkazích společně zasadili odolné odrůdy révy vinné

Volný pozemek uprostřed obce slouží nově jako vinice.

V Příkazích na konci dubna vysadili obecní vinohrad, každá rostlina dostala číslo a sázející se zapsal do zakládací listiny. Foto: Obecní úřad Příkazy

První hanácký obecní vinohrad se rozhodli založit v Příkazích na Olomoucku. Na dvě stě padesát odolných odrůd révy vinné mohou přinést až pět set litrů vína. Že by se jim u Litovelského Pomoraví nedařilo, se v obci nebojí. Půdu mají kvalitní, Solaris a Hibernal navíc vydrží i třicetistupňové mrazy.

Nápad přišel jednoduše. Za dvorem obecního úřadu směrem ke kapli sv. Cyrila a Metoděje se uvolnil pozemek, když místní zahrádkář ukončil nájem. Proč nezkusit vlastní malou vinici? Příkazští se dohodli se zkušeným vinařem Dušanem Sovišem, který dodal sazenice, vyměřil pozemek a připravil vinici.

Na pozemek se vešlo 246 hlav révy vinné, odborník vybral dvě křížené odrůdy, aby přestály i nižší teploty. Na společné sázení přišlo poslední dubnovou sobotu sto padesát obyvatel, každý keřík dostal svoje číslo a jméno sázejícího bylo zapsáno do zakládající listiny prvního vinohradu v obci. „Pilo se víno, bylo veselo, moc příjemná akce. První úrodu čekáme za tři roky. Jsme v nížině, dařit se tu révě bude určitě. Půda je navíc luxusní. Důležitá je také odrůda a ty naše snesou až mínus dvacet osm stupňů Celsia,“ těší se starosta Jaroslav Sívek.

Foto: Obecní úřad Příkazy

Z jedné hlavy mohou být i dva kilogramy hroznů, což by při dobré péči znamenalo výhled až pět hektolitrů. Vyrábět vlastní značku v Příkazech sice neplánují, víno ovšem zřejmě skončí na obecním vinobraní, které už pětadvacet let pořádají sokoli a víno museli dovážet.
Rezistentní odrůdy, o které se budou ve vsi starat, jsou Solaris a Hibernal. První je raná moštová odrůda vyšlechtěná v roce 1975 v Německu. Doporučovaná je pro pěstování v okrajových vinařských oblastech, kde se jiným nedaří. Je vhodná k výrobě bílých přívlastkových vín a může z ní být i kvalitní a aromatický burčák. Hibernal pochází také z Německa, kde přišel na svět v roce 1944. Tato středně až pozdní moštová odrůda révy je určená k produkci bílých vín.