Za papežem se rozjel na kole. Na putování lákal i legendárního Armstronga

Na konci března předloňského roku mu přišlo pozvání na audienci k papeži. Vlastimil Blaťák z Olomouce na něj čekal rok a půl. Když ho dostal, měl na přípravu cesty jen čtvrt roku. Do Vatikánu přesto dorazil – aby tam s hlavou římských katolíků mohl probrat problémy týkající se jeho těžce postižené dcery. Stovky kilometrů a dvě pohoří přitom dokázal zdolat nikoli za volantem auta, nýbrž v sedle kola. Navíc se pro svou dobročinnou akci pokusil získat i legendárního Lance Armstronga.

Vlastimil Blaťák v cyklistickém dresu Tour de Franz vyvedeném v barvách vlajky Vatikánu. Foto: archiv Vlastimila Blaťáka

Tour de Franz. Název podobný slavnému cyklistickému závodu. Ve skutečnosti s ním ale nemá nic společného. Slovo „Franz“ totiž není zkomolenina výrazu „France“. Má poukazovat na papeže Františka, ke kterému se Vlastimil Blaťák kvůli svému vážně nemocnému dítěti v létě roku 2016 vypravil. Na kole a bez jakýchkoliv myšlenek na rekreaci nebo něco podobného.

„Mission impossible“ za 21 dnů

Za vším stála pozvánka do Vatikánu. Čtyřicetiletý Olomoučan se povolení k setkání se Svatým otcem dočkal po roce a půl. V závěru března. „S tím, že přijet mám v srpnu. Takže na veškeré přípravy cesty do Říma jsem měl všehovšudy tři měsíce,“ netajil se.

Za normálních okolností by se do něčeho takového vůbec nepouštěl, případně by mu plánování zabralo jeden nebo dva roky. Kdyby nešlo o jeho potomka a také o papeže. „Byla to mission impossible, nicméně jsem se do toho dal.“

Vlastimil Blaťák (vlevo) při výšlapu na Svatý Kopeček. Foto: archiv Vlastimila Blaťáka

Cestu do Itálie si rozplánoval na etapy. A nebyl jediný, kdo jí i díky penězům z charitativní sbírky absolvoval. „Většina lidí se symbolicky zúčastnila první etapy nebo závěrečného dojezdu do Říma,“ upřesnil Blaťák. Urazit trasu z Olomouce do Vatikánu mu i s přestávkami trvalo přesně tři týdny. Během toho se nevyhnul nástrahám pohoří Alp a Apenin. Jinak by se do cíle nedostal.

Pro postiženou dceru mohl jet i Armstrong

Papeži se chtěl svěřit s těžkostmi, které mu přináší péče o těžce postiženou dceru. Od státu na ni nemůže získat potřebné peníze, systém sociálních dávek něco takového neumožňuje. „Svatý otec byl jediný, kdo si mě pořádně vyslechl a uznal moje argumenty,“ komentoval společenské setkání s nejvyšším představitelem římskokatolické církve. Při jednání na úřadech nepochodil, od papeže uslyšel požehnání.

Přitom nescházelo mnoho a v túře na kole do Vatikánu by ho podpořil i samotný Lance Armstrong, ikona světové cyklistiky. Na první pohled by se mohlo zdát, že takový nápad se rovná jen pouhé iluzi. „Přes bývalého reprezentanta Lubora Tesaře jsme ho kontaktovali. Při jednání se ukázalo, že je naší myšlence docela nakloněn,“ prozradil Blaťák.

Vlastimil Blaťák (uprostřed) s cyklistickým doprovodem na prostějovském náměstí T. G. Masaryka. Foto: archiv Vlastimila Blaťáka

Lance Armstrong si nabídku s nadšením vyslechl, souhlasit s ní však nakonec nemohl. Podle Vlastimila Blaťáka musel zřejmě řešit soudy týkající se svých kauz a nemohl si dovolit na měsíc odjet do Evropy. „Klidně ho ale oslovím znovu, bude-li příležitost,“ hlásí otec osmileté Lucie, která trpí handicapem už od porodu.

Letos s peticí za ministrem

V loňském roce zorganizoval další putování, tentokrát do Krakova. Letos šlápne do pedálů směr Praha. „S řadou lidí s podobnými potížemi jsme objevili způsob, jak naši těžkou situaci řešit. Jedná se o daňové asignace – posílání penež z daní na různé dobročinné účely. V řadě okolních zemí to funguje, u nás ne. Formou petice určené ministerstvu práce a sociálních věcí bychom to chtěli změnit,“ vysvětlil Vlastimil Blaťák a dodal, že jízdu do hlavního města a předání petice ministrovi plánuje ve druhé polovině června.