Přerov? Pro vlastní tvorbu z něj moc nečerpám, říká rapper E-One

Pochází z muzikantské rodiny. Rapu se v ní ale Ivan Němeček z Přerova začal věnovat jako první. Od počátečních nahrávek doma na diktafon přes vystoupení na festivalu a v rádiu se pod pseudonymem E-One dostal ke své současné skupině RadioBlunt.

Ivan Němeček z Přerova alias rapper E-One. Foto: archiv Ivana Němečka

Vztah k hudbě má Ivan Němeček v krvi. Jeho babička v Přerově zakládala divadlo Dostavník. Otec je zase známým kytaristou a skladatelem, který v minulosti spolupracoval třeba s Věrou Špinarovou.

Nebylo se tak čemu divit, když se rozhodl pro hudbu. I když ne hned. Momentálně osmadvacetiletý Němeček měl nejprve blíže ke sportu a hrál basketbal. Pak ale přeci jen zvítězilo prostřední, ve kterém jako malý vyrůstal.

V první třídě na základní škole se věnoval hře na klávesy, ze všech hudebních žánrů ho ale nejvíc zaujal rap. Už jako dvanáctiletý si doma zkoušel psát vlastní texty. O zhruba pět let později nahrál svou první skladbu. Veřejně ji ale nikde neprezentoval. „Bylo to ve špatné kvalitně, podomácku nahrané na diktafon. Hudební podklady jsem si buď stahoval z internetu nebo si je vytvářel sám,“ popisuje své rapperské začátky.

Inspirovat se snažil v Česku i v zahraničí. Už jako kluk poslouchal skupinu Chaozz, která se na české scéně objevila v 90. letech. Mezi jeho vzory později patřily i skupiny jako DeFuckTo nebo Indy & Wich, ze zahraničních interpretů pak jednoznačně světoznámý Eminem společně s filmem Osmá míle. Ten je podle Němečkových slov pro každého rappera srdcovou záležitostí.

Z Ivana E-Onem

V mládí si také vymyslel svůj první rapový pseudonym. Anglická hříčka „E-One“ mu zněla jako jeho vlastní jméno Ivan, takže měl hned jasno. U stejné umělecké přezdívky vydržel dodnes, nicméně nevylučuje, že ji do budoucna vymění za novou. U raperů je to běžná věc.

Jakmile se E-One osmělil, začal své skladby publikovat na internetovém serveru Bandzone. Asi po roce se pak přidal k chlapíkovi z Nového Jičína jménem Tyemsi. Společně se jim podařila píseň „Žiju pro přítomnost“, díky níž získali fanoušky, užitečné kontakty i nabídky na koncerty.

E-One (vlevo v bílém triku) při společném vystoupení s rapperem Phoenixem ze Znojma. Foto: archiv Ivana Němečka

Oba se navíc dali dohromady s producentem z Prahy Emeikeyem a založili kapelu L4P. „S ní jsme měli dokonce i krátkou show na Hip-Hop Jamu, tehdy obdobě dnešního Hip-Hop Kempu. Plus jsme vystupovali také v rádiu,“ poznamenává Němeček.

Osobně si ve své kariéře rapera zatím nejvíce považuje spolupráci s konkrétními představiteli českého, slovenského i amerického rapu. „Ať už to byl Radikal ze slovenské skupiny Dramatikz nebo Phoenix ze Znojma,“ zmiňuje jména. S Phoenixem z jižní Moravy si sedli do noty a narapovali třeba úspěšný song „Línej zmrd“. E-One svého kolegu předtím poslouchal, podobné to bylo i americkým raperem Hard Targetem. „Přesto ale doufám, že vrchol mého rapového působení teprve přijde,“ věří Němeček.

Po setmění je mrtvo

Rodné město ho pro vlastní tvorbu nijak zvlášť neinspiruje. Ve svých dílech se věnuje spíš životním situacím, které zažívají lidé prakticky všude. „Rap je můj koníček a z dění v Přerově v podstatě nečerpám. I když je pravda, že poslední klip je tak trochu výjimkou z pravidla,“ přiznává. Ve skladbě Po setmění společně s dalšími rappery zvanými Calibro a JaPh upozorňuje na to, že v noci je v přerovských ulicích mrtvo. „Hlavně klubová scéna ve městě prakticky umřela. To se ovšem netýká jen Přerova, je to tak opět i jinde,“ upřesňuje.

Právě se známými z Přerova teď Ivan Němeček často spolupracuje. Jako rapové uskupení si říkají RadioBlunt. „Dodává mi energii, protože v poslední době jsem se rapu už tak aktivně nevěnoval. Rozhodně v něm chci pokračovat,“ říká a dodává, že by rád v dalších letech přišel ještě se sólovým rapovým projektem.