Přerovskou fotosoutěž vyhrály snímky romské komunity. „Je zásadní součástí města,“ říká autorka

Rakušanka Iris Koppelhuber chodí od února po Přerově s fotoaparátem. Při studiu sociologie ve Vídni dělá ve městě výzkum zaměřený na asistenty prevence kriminality. Když se naskytla příležitost přihlásit se do amatérské fotografické soutěže Jeden obyčejný den v Přerově, poslala fotografie romské komunity. V hlasování měla velký úspěch a jasně vyhrála. Za peníze uspořádá oslavu s výstavou.

Snímek Iris Koppelhuber z vítězné série Humans of Přerov.

Přerovská radnice pro soutěž vybrala čtvrtek 31. května. Zadání bylo poslat nejvíce pět snímků. Osmadvacetiletá Iris si vybrala jako téma Romy. „Jejich komunita je zásadní součást Přerova. Snažila jsem se podle názvu fotosoutěže chytat typické scény hanáckého městě – mám tam pyšné matky a veselé děti, zamyšlené rybáře a večerní náladu,“ popisuje studentka. Snahou bylo dostat menšinu víc do popředí.

Poslední květnový den byl podle ní stejný jako jiné dny, jen nádherné večerní slunce se vymykalo. Aby podtrhla „obyčejnost“ souboru fotek, nazvala ho Humans of Přerov s odkazem na americký fotoblog Humans of New York, který jako mnoho jeho následovníků ukazuje obyvatele města s jejich příběhy sbíranými náhodně v ulicích.

Cena půjde na uspořádání vernisáže

S výsledkem fotografování byla Iris Koppelhuber spokojená, fotky se podařily. „Nejoblíbenější z nich je pro mě poslední fotka ze seriálu. Povedla se mi technicky i kompozičně nejlíp. Jsou na ní tři kluci, kteří si povídali před domem. Mám radost, že teď můžu jim a ostatním lidem na fotkách říct, že jsem vyhrála,“ těší autorku.

Za první místo dostala pět tisíc korun. Na pátek 24. srpna za ně připravuje malou vernisáž, oslavu a představení fotek z výzkumu vjednom. „Bude i živá hudba. Přijít může každý, kdo chce vidět fotky, slavit a možná si i zatančit se členy lokální komunity,“ zve do dvora domu v Husově ulici 13 na 15. hodinu.

Ze souboru Den od rána až do západu slunce Jitky Přidalové.

Kolekce Humans of Přerov získala od návštěvníků webových stránek města 1 120 bodů, Den od rána až do západu slunce Jitky Přidalové 321 bodů a série Náš čtvrtek 31. 5. 2018 se umístila třetí se 173 body.

Sada fotek Jitky Přidalové začíná klasickým ránem s peřinami na balkóně, nechybí oběd se psem i „žhavé“ stmívání. Hlavní hrdinkou soutěžní práce Lucie Studené je malá holčička, která byla zvěčněna na procházce po městě – na Tyršově mostě, u Bečvy či v parku Michalov.

Do soutěže se zapojilo pětadvacet fotografů.

Lucie Studená zachytila Přerov na procházkách malé holčičky.