Partner pro malé i velké, to je prodejce zemědělské techniky CIME-plus z Drahotuš

Letos v srpnu to bude přesně sedm let, co na trhu se zemědělskou technikou začala působit firma CIME-plus s.r.o. sídlící v místní části Hranic Drahotuších. Své spokojené zákazníky má však nejen na Hranicku, ale třeba i na Opavsku, Zlínsku či Prostějovsku. Společnost začínala v garáži se třemi lidmi, dnes má své vlastní reprezentativní sídlo přímo u hlavního čtyřproudového tahu z Olomouce na Frýdek-Místek a působí v ní celkem třináct zaměstnanců.

Zakladatel a jednatel společnosti CIME-plus Petr Kozák. Foto: Adam Fritscher

„Začínali jsme v srpnu roku 2011, kdy jsme se domluvili na založení dceřiné společnosti firmy CIME, abychom měli blíže ke koncovým zákazníkům. Mateřská firma, která to měla z centrály v Pelhřimově na Moravu přece jen daleko, má v té naší svůj podíl,“ vzpomíná zakladatel a jednatel společnosti CIME-plus Petr Kozák.

Z garáže do vlastního areálu

Začátky existence nové firmy byly podle něj těžké, postupně si k ní však klienti našli cestu a společnost se pevně usadila na obchodním trhu. „Začínali jsme v malých prostorách v areálu zemědělského družstva v Milenově nedaleko Hranic, kde jsme měli k dispozici garáž a dvě kanceláře. To bylo v prvním roce naší existence, kdy jsme ve firmě působili ve třech až čtyřech lidech. Už v roce 2012 jsme se ale přestěhovali do našeho stávajícího objektu s přilehlými prostorami v Drahotuších, který jsme zakoupili. Na tuto skutečnost jsme zaznamenali hned na prvním Dni otevřených dveří velmi pozitivní ohlasy od našich zákazníků,“ konstatoval Petr Kozák.

Od té doby došlo k postupné stabilizaci společnosti, jejíž počet pracovníků se do dnešních dní až zpětinásobil. „Aktuálně zde u nás působí třináct až patnáct lidí, což odpovídá potřebám regionu. Máme čtyři prodejce, k nimž počítám ještě sebe, šest servisních techniků a dvě účetní,“ vypočítal jednatel CIME-plus. A jak doplňuje, zcela už neplatí charakteristika společnosti jako rodinné firmy. „Tou jsme byli spíše na začátku. Na tomto základu jsme vznikli a zpočátku se utvářeli. Dnes už je realita poněkud jiná, stále ale chceme být jako organizace vnitřně silní,“ přeje si.

Základem je program CIME

Společnost z Drahotuš začínala s nabídkou techniky své mateřské firmy CIME. „Je to významný importér, jehož portfolio strojů je opravdu velké a ze sedmdesáti až osmdesáti procent pokrývá potřeby naší klientely. Stěžejním produktem tohoto portfolia jsou teleskopické manipulátory Merlo. Zbylých zhruba třicet procent obstarávaly především stroje Kuhn a traktory Massey Ferguson. Postupně jsme doplňovali další sortiment, třeba značky WTC, Topagri, traktory Ursus a jako zcela poslední novinky kloubové nakladače Schäffer a Hyundai,“ uvedl Petr Kozák a připomněl ještě doplňkový prodej zahradní techniky především značky Stiga pro zájemce z řad široké zahrádkářské veřejnosti.

Sídlo společnosti CIME-plus v Drahotuších. Foto: Adam Fritscher

S touto nabídkou uspokojuje CIME-plus poptávku přibližně 350 až 400 zákazníků. „K těm velkým patří třeba AG družstvo Kružberk, KOBZ Jezernice nebo Skalagro Skalička. Nedá se ale říci, že bychom se zaměřovali pouze na klientelu z nejbližšího okolí Hranic. Své zákazníky máme třeba také v Jedlí či Březné na Zábřežsku, v Jablunkově a Palkovicích na Frýdeckomístecku, v Bohumíně, Frýdlantu nad Ostravicí, ale rovněž v Plumlově na Prostějovsku, dále na Zlínsku nebo Opavsku,“ zdůraznil Petr Kozák fakt, že společnost působí na celé střední i severní Moravě a ve Slezsku.

Zákazníci všech kategorií a velikostí

Mezi klienty firmy CIME-plus patří zemědělské podniky velké, střední i malé kategorie. „Záleží vždy na daném kraji a končině a také na možnostech našich obchodníků, jejich odvaze a přístupu k velkým klientům a náročnosti problémů, které z obchodování s nimi vyplývají,“ podotkl Petr Kozák a doplnil, že z devadesáti procent tvoří partnery společnosti zemědělské podniky, těmi zbylými jsou obce, technické služby a v menším množství i stavební firmy.

Zájem o nákup specializované zemědělské techniky podle jeho slov kolísá v závislosti na aktuální existenci či neexistenci vypsaných dotačních titulů a programů na rozvoj venkova. „Třeba vloni byly dotace vypsané už na začátku roku, zatímco letos teprve mají být. Lidé se podle toho do značné míry rozhodují, na obratu je to vždy znát,“ řekl jednatel.

Prodej je stěžejní, servis zase náročný

Přestože hlavní a stěžejní činností společnosti zůstává prodej strojů, z hlediska pracovní vytíženosti zaměstnanců je však stále složitější jejich následný servis. „Prodaná technika samozřejmě postupně stárne, k tomu dnes stroje vyžadují čím dál vyšší odbornost servisních pracovníků. Jejich opravy jsou neustále složitější, prakticky už není možné, aby je dělal obyčejný zámečník. Pracovník opravující zemědělské stroje potřebuje mít povědomí o výpočetní technice či hydraulice. Když tedy chceme zaměstnat někoho nového, musí už přijít s těmito znalostmi, protože v opačném případě trvá jeho vyškolení nejméně dva roky,“ konstatoval Petr Kozák.

Stěžejní činností společnosti je prodej strojů. Foto: Adam Fritscher

Stejně jako jinde se i v drahotušském areálu potýkají se současnou složitou situací na pracovním trhu. „Lidé nejsou, podnikatelé musejí dělat ústupky a shánět zaměstnance i ve větší vzdálenosti. V současné době je to asi největší problém v našem oboru,“ tvrdí Kozák.

V plánu je postupný růst

Přes všechny zmíněné komplikace nerezignuje vedení firmy CIME-plus na svůj další rozvoj. „Klíčové pro nás je, že nechceme zaostávat za naší konkurencí. A to i přesto, že je mi jasné, že na úplnou špici v prodeji se asi nikdy nedostaneme, na to nejsme dostatečně velcí,“ zná své limity šéf společnosti.

A zároveň už plánuje, jak by jeho firma měla vypadat v horizontu nejbližších patnácti až dvaceti let. „Chceme ji během této doby přebudovávat tak, aby byla ještě pevnější a stabilnější. S tím souvisí také postupný růst počtu zaměstnanců do zhruba dvaceti, což by měl být takový rozumný strop. Rovněž máme v plánu upravovat a zvětšovat prostory našeho areálu, a to především kvůli rostoucím nárokům na servis,“ uvažuje Kozák.

Optimismus pro zemědělce

Každé plány do budoucna jsou však vedle vlastních záměrů závislé i na vnějších okolnostech. To dobře vědí i v areálu CIME-plus v Drahotuších. „Samozřejmě netušíme, jak bude vypadat ekonomická situace v republice, od toho se bude mnohé odvíjet. Už teď je jisté, že dotační tituly končí, nebude se tolik investovat a zemědělská veřejnost už to cítí a vnímá,“ vypozoroval Kozák.

A ačkoliv to může být s předchozími slovy v rozporu, zůstává pozitivně naladěný „Chtěl bych popřát všem svým zákazníkům více optimismu v práci, což ostatně potřebujeme my všichni, dodal závěrem Petr Kozák.

CIME-plus se zabývá nejen zemědělskou technikou už od roku 2011. Foto: Adam Fritscher

CIME-plus s.r.o. je firma, která vznikla v roce 2011 v Moravskoslezském kraji, kde prodává a zajišťuje servis zemědělské, komunální a lesní techniky. Paleta strojů je barevná a sortiment široký, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dceřinou společnost firmy Cime s.r.o., nosné portfolio je shodné se stroji nabízenými touto firmou.

CIME-plus s.r.o.

Adresa střediska:
Pivovarská 12
753 61 Drahotuše

Tel.: 581 616 616
E-mail: [email protected]
www.merloservis.cz