Z bývalého Chemoprojektu bude domov pro nemocné Alzheimerem

Přerov po letech prodává starou budovu bývalého podniku. Za dva roky by mohl nový Domov Alzheimer ubytovat první nemocné. Bude v něm sto lůžek, která většinou využijí lidé z Přerova a okolí.

Pohled z výška na bývalý podnik Chemoprojekt. Foto: Archzone architects

O využití objektu uprostřed panelového sídliště Trávník se v Přerově mluvilo už několik let. Budovu v centru koupilo město v roce 2007. Tehdy o ni měla zájem komerční společnost se záměrem bourat a postavit na jejím místě supermarket. Nyní v ní sídlí pobočka městské knihovny a v nájmu jsou další malé firmy i spolky.  „V posledních letech byla budova využita asi z 30 až 40 procent. Objekt je ztrátový, doplácíme na něj více než milion ročně,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Po letech je tak na dosah plné využití budovy. Společnost Domov Alzheimer, která ji kupuje, má v plánu nemovitost přebudovat. „Bude se jednat o celkovou rekonstrukci s přístavbou jednoho podlaží místo šikmé střechy. Výška objektu však zůstane zachována. Část současných garáží zdemolujeme ve prospěch rozšíření zelené zahrady,“ řekl výkonný ředitel společnosti Radek Žádník.

Pokud vše půjde dobře, za dva roky by mohl domov přivítat první klienty. Těmi budou i lidé trpící stařeckou demencí či Parkinsonovou chorobou, která Alzheimera často doprovází.

V domově budou hlavně místní

Kapacita Domova Alzheimer v Přerově bude zhruba sto lůžek. „Naprostá většina klientů bude z Přerova a z okolí. Dle naší zkušenosti to bude více než 80 procent kapacity,“ dodal Žádník. Společnost již provozuje dvě pobytová zařízení v Roztokách u Prahy a v Karviné. Zaměstnání v Přerově najdou především zdravotní sestry nebo sociální pracovníci.

Budovu bývalého Chemoprojektu uprostřed sídliště čeká celková rekonstrukce. Střechu by měl pokrýt přírodní trávník. Zdroj: Domov Alzheimer

Prodej budovy zastupitelé v květnu většinově schválili, kritikové návrhu ale poukazovali na nízkou prodejní cenu, absenci předchozího veřejného projednávání i nemožnost garance míst pro zájemce o službu z Přerova. „Zdá se mi to podhodnocené, je to lukrativní místo, cena je velmi nízká. Znalecký posudek spíše nahrává tomu, kdo kupuje, než tomu, kdo prodává,“ upozornil Břetislav Passinger (KSČM).

Město budovu prodá společnosti Domov Alzheimer za necelých 16 milionů korun. Před jedenácti lety jej tehdejší vedení kupovalo za 22 milionů korun. „Budovu Chemoprojektu město kupovalo, aby mělo nad územím kontrolu, aby mělo právo vstoupit do budoucího vývoje objektu. Prodejem o kontrolu přijdeme. Vizualizaci jsem neviděl, projednání s veřejností neproběhlo, nemůžu proto pro usnesení hlasovat, okolnosti jsou pro město krajně nevýhodné,“ zmínil Tomáš Tužín (SZ).

Vedení města: Je to úspěch

I přes námitky zvedlo pro návrh ruku 29 zastupitelů. „Beru to jako velký úspěch celého zastupitelstva. Mrzí mě to od některých ostatních zastupitelů, kteří tady jsou už tři volební období. Už dávno se mohlo s budovou něco stát. Konečně tady máme vážného investora, který chce vybudovat něco, co město potřebuje,“ komentoval výsledek náměstek primátora pro sociální věci Tomáš Navrátil (ANO). O potřebě podobné služby jasně hovoří čísla. Na 150 tisíc pacientů v České republice připadá necelých 13 tisíc lůžek v domovech se zvláštních režimem. Na Přerovsku obdobnou službu nabízí konkrétně Domov pro seniory v obci Radkova Lhota. Zdejší kapacita pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou je 128 míst a je zcela naplněna.