Kvůli suchu nebude dost krmných plodin, ječmen má horší kvalitu

Vývoj letošního počasí na Hané urychlil žně o dva týdny. Sucho provázející vysoké teploty znamená pro zemědělce propadech ve výnosech až o patnáct procent. Problémem je výpadech objemných krmiv pro dobytek.

Ilustrační foto: databanka

Sklizeň letos začala o čtrnáct dní dříve. Koncem prvního srpnového týdne hlásili zemědělci sklizeny téměř všechny plochy pšenice, ječmene, žita a řepky. Podle předsedy představenstva Agrární komory Olomouckého kraje Josefa Hlavinky byly žně bez potíží a to hlavně díky tomu, že nepršelo. Dlouhodobě je však nedostatek srážek komplikace. „Nebudou krmné plodiny. Nenaroste kukuřice a kvalita seče travních porostů taky nebude, takže přijdou problémy se senem a to bude strategická surovina pro chovatele dobytka. Vypadnou objemná krmiva,“ řekl Hlavinka s tím, že nákup sena se farmářům prodraží.

Sucho nejvíce postihlo rovinatou část Hané, tedy Přerovsko a část Olomoucka. Ve vyšších polohách Prostějovska jsou podle Hlavinky díky častějším srážkám výnosy stabilnější. Celkově lze očekávat nižší kvalitu ječmene a naopak kvalitnější pšenice, kterých ale bude méně. Nižší výnosy budou také u brambor.

Jedna z cest: Vyšlechtit odolnější plodiny

Od nové vlády šéf krajské agrární komory očekává, že se bude problémem sucha zabývat, ať už přes Ministerstvo životního prostředí nebo Ministerstvo zemědělství. „Ani ne tolik například protierozní vyhláškou jako hospodařením s vodou, celospolečensky. Prší na horách a voda nám odtéká přes roviny. Pokud chceme zavlažovat, potřebujeme i přehrady. Vody v České republice bude do budoucna vesměs nedostatek. Poldry to neřeší, pokud v nich zachytíme vodu, zase zmizí. Nejsou pro hospodaření,“ doplnil.

Pomoci změnit současný stav mohou do určité míry zemědělci. „Například odrůdovou skladbou nebo částečným výběrem komodit, které stres lépe snáší a využívat těchto možností. Ale moc toho není. Spíše je dobré se dlouhodobě věnovat genetickému zlepšování plodin v odolnosti proti stresu ze sucha. Problémem jsou ale také vysoké teploty, na které naše komodity nejsou historicky stavěné,“ uzavřel Hlavinka.