Letní etapa Flory představila trendy ve výstavnictví. Ukázala i budoucnost areálu

Tradici květinových výstav, které vydržely šest desetiletí, si v srpnu připomnělo olomoucké výstaviště Flora. Autoři hlavní expozice vytvořili několik zastavení, ve kterých mapovali nejvýznamnější momenty od roku 1958. Jedna část se věnovala také možné budoucí podobě vycházející z hotového návrhu na rozvoj areálu.

Expozice v pavilonu A nesla jméno Rozkvetlá léta. Zahradní architekti Jiří Martinek, Nina Loderová a Sebastian Loder ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně vsadili na jednoduchou a prostornou podobu. „Chceme se dívat trochu do budoucna. Proto jsme dali možnost hlavní expozici ztvárnit mladým architektům. Věřím, že se návštěvníkům líbila,“ řekl ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř. „Centrální expozice je brána jako soudobá. Snažíme se inspirovat trendy ve výstavnictví. Je vzdušnější, zároveň retrospektivní. V celém je pavilonu šest zastavení. Jedno z nich je expozice inspirovaná čistě historickou výstavou, jiné mluví například o tom, že jednou za dva roky bylo součástí letní etapy Vyznání růžím. Je tu také zastavení, které návštěvníkům ukáže a poodhalí možnou budoucnost,“ popsal při zahájení výstavy Uhlíř. Další pavilony se zaměřily na minimalistickou výstavu Svatba v květech nebo představení vědecko-výzkumných ústavů.

Postavit další pavilon?

Letní etapu navštívilo dvacet tisíc lidí. Výstavy pro město znamenají velký turistický potenciál. Radnice proto před časem zadala zpracování územní studie, která by přinesla návrhy, jak areál výstaviště s okolním parkem osvěžit. „Domnívám se, že studie je zdařilá. Přimlouval bych se za to, aby se s ní pokračovalo. Jsem přesvědčen, že má-li se olomoucké výstaviště rozvíjet, je potřeba dalších výstavních ploch v rozumné míře nezbytná. Prostory tady jsou, pavilony je možné modernizovat. Myslím, že i přidat pavilon,“ podotkl ke studii architekta Zdeňka Sendlera olomoucký primátor Antonín Staněk. Dodal ale, že někteří politici si s případnými změnami spojují například nárůst dopravy a příliš se jich nezastávají.

Růže byly na letní Floře 2018 zastoupené hojně. Foto: Ondřej Komárek/Hanácké noviny

Kromě nového pavilonu B studie obsahuje také parkovací domy a ve Smetanových sadech čítárnu, vodní prvky či novou kavárnu. „Musíme si říci, co chceme. Aby se Olomouc stala uzavřeným, nepřístupným městem, které bude hrát jen na své památky, nebo také něco vybudujeme, na co budou další generace po nás hrdé? Z tohoto pohledu bychom si měli uvědomit, že Olomouc by měla rozkvétat do významného krajského města, které by se nemělo uzavřít do nostalgie,“ zmínil primátor. Rozhodnutí však bude nejspíš až na vedení města, které vzejde z říjnových voleb.