Vzpěračky se fotily na zámku Plumlov. Podpoří handicapovaného judistu

Vzpěračky odložily činky a zapózovaly pro kalendář. Focení na plumlovském zámku zorganizovala česká reprezentantka z oddílu v Náměšti na Hané Julie Švecová. Některé z fotek půjdou navíc jako plakáty do dražby, jejíž výtěžek pomůže handicapovanému judistovi.

Focení pro kalendář vymyslela čtyřiatřicetiletá vzpěračka před pěti lety. Zatím se od té doby podařilo každoročně navázat. I letos bude každému měsíci dominovat velká přitažlivá fotografie, v rohu budou vzpěračky na malém „sportovním“ snímku.

Julii Švecové jde hlavně o to ukázat krásu vzpěraček a přitáhnout ke sportu nové nadšence. O výdělku z výsledku se mluvit nedá. „Peníze z kalendářů žádné nebudou. Prodejní cena se určuje tak, aby příjmy pokryly náklady. Focení se připravuje v podstatě celý rok. Vybírají se vzpěračky, místo, zkouším shánět sponzora – až na jeden ročník prozatím vždy neúspěšně,“ říká předsedkyně oddílu Vzpírání Haná.

Podpora Konta Bariéry

Výnos by ale nakonec z kalendáře být měl, i když „neziskový“. Na osmi fotkách totiž mají vzpěračky nasazené červené klaunské nosy, aby pomohly sbírce Konto Bariéry. Tyto snímky v kalendáři nebudou. „Fotky se nyní ve formě plakátů velikosti A3 s laminací a přidaným kalendářem 2019 draží na Facebooku. Snažíme se získat chybějící částku pro judistu Jakuba z Jeseníku, který potřebuje ‚chytrou ruku’,“ upozorňuje Švecová.

Věří, že se díky plakátům podaří vybrat zbývajících 190 tisíc korun. Judista Jakub žije od narození bez zápěstí, dlaně a prstů na pravé ruce. „Bohužel celkové přetěžování levé poloviny těla, kterému jsem se kvůli chybějící končetině nemohl vyhnout, vede ke vzniku zdravotních komplikací,“ přibližuje dvaadvacetiletý student svůj příběh na webu sbírky. Rozhodl se proto problém řešit a doufá, že pozná, jaké je to mít obě ruce.

Zakladatelka vzpěračského oddílu Vzpírání Haná Julie Švecová reprezentuje Českou republiku v kategorii do 75 kilogramů. Foto: archiv Julie Švecové

Julie Švecová se s ním seznámila na červnovém akademickém mistrovství České republiky v judu. „Neuměla jsem si představit, jak se může prát s jednou rukou. Jeho zápasy byly něco neuvěřitelného. Skončil třetí, i když se pral se zdravými soupeři. Myslím, že si podporu zaslouží. Jako fyzioterapeutka chápu o čem mluví, když ve svém příběhu zmiňuje disbalance, které mu znesnadňují jakoukoliv činnost,“ vysvětluje Julie Švecová, proč se s kolegyněmi rozhodla pro podporu. Jakuba také v srpnu pozvala do vzpírárny klubu v Náměšti na Hané, aby si mohl vyzkoušet nový sport.

Aukce plakátů končí 1. září. Ve stejný měsíc by měl být kalendář také pokřtěn. Do prodeje půjde asi 130 kusů.