Libavou čeká rozsáhlé mezinárodní letecké cvičení

Vojáci devatenácti armád se v první polovině září zúčastní v České republice mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2018. Zapojen bude také vojenský prostor Libavá na Olomoucku. Piloti budou létat převážně v pracovních dnech.

Americký strategický podzvukový proudový bombardér dlouhého doletu Boeing B-52 Stratofortress. Ilustrační foto: databanka

Na uspořádání taktického cvičení se loni v prosinci usnesla vláda. „Hlavní letové úsilí bude probíhat v pracovních dnech od 3. do 14. září v časech 9 hodin až 23 hodin, ve dnech pracovního klidu však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přeletům mezi operačními prostory,“ sdělila kapitánka Zuzana Špačková z 24. Základny dopravního letectva. Lety v nočních hodinách mají být omezeny na minimum. Zástupci armády v prohlášení uvedli, že případný negativní vliv na život lidí v okolí míst cvičení by měl být co nejmenší.

Výcvik návodčích i doplňování paliva za letu

Stroje budou startovat z letišť v Náměšti nad Oslavou, Čáslavi a Pardubicích. Cvičení bude probíhat na Libavé, Boleticích, v bývalém vojenském letišti Bechyně a na náměšťském letišti. „Hlavním cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností Host Nation Support. Piloti si procvičí své schopnosti během doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory,“ doplnila Špačková.

Do nácviku se zapojí zhruba 1 200 vojáků armád aliančních a partnerských zemí, ve vzduchu bude přes třicet kusů vojenské letecké techniky včetně amerického bombardéru B-52.

Bližší informace o cvičení bude armády průběžně zveřejňovat na webových stránkách www.lznamest.army.cz a na Facebooku.