Dřevo je nutné poslouchat, ne lámat, vysvětluje výrobce hraček

U Sýkorových v Loučanech na Olomoucku to voní dřevem a barvami. Aby ne, jejich domeček je místem, kde se prodávají, ale hlavně už několik let vyrábějí dřevěné hračky. „Obchod mám už deset nebo jedenáct let a hračky děláme od roku 1991. Možná jsem to podělil po předcích, oni sice nedělali hračky, ale se dřevem pracovali oba mí dědové. Můj tatínek pak byl profesí elektrikář, ale spíš než kus drátu byste u něho našli fošnu dřeva,“ vzpomíná Josef Sýkora.

Dřevomodelář Josef Sýkora ve svém obchodě v Loučanech na Olomoucku drží v ruce vláček, který patří v jeho firmě k nejdéle vyráběným hračkám. Foto: Ema Nováková

Vyučil se dřevomodelářem a když se mu narodila dcera, vyrobil první vláček. „V obchodech nebylo nic, vláček jsem musel udělat sám a tak nějak to asi i začalo. I když to úplně první, co jsem vyrobil, byl hlavolam. Jmenoval se Čertí suk a kdysi ho udělal už táta,“ popisuje šikovný řemeslník.

Plastové hračky už tolik nedominují, dřevo se vrací

Vláčky vyrábí dodnes, ovšem přibyla k nim celá řada dalších věcí. „Autíčko, různé skládací věci, hlavolamy, dekorace. Dnes si už ani netroufnu říct, kolik těch věcí je. Hodně děláme dekorace, to je zakázková práce. Člověka baví, že nedělá stále to samé,“ popisuje podnikatel a zamýšlí se, které z hraček dají nejvíc práce. „Přesné geometrické tvary. Výroba je ruční a vyrobit přesné kolečko, kostku, rovnoramenný trojúhelník, to dává opravdu zabrat,“ zamýšlí se Josef Sýkora.

Zájem o dřevěné hračky je pořád. V devadesátých letech je vytlačil plast, teď se ale rodiny dostávají zpátky k tradičním materiálům. „V posledních letech mám pocit, že se rodiče i děti začínají pomalu vracet k věcem, které by dětem mohly něco dát,“ míní dřevomodelář, jehož výrobky se chlubí i logem Hanácké vérobek.

Hruška z javoru, jablko z buku

Práci mají rozdělenou se ženou. Pan Sýkora dřevo ručně zpracovává, jeho žena pak jednotlivé kousky dobarvuje, lakuje, balí a nakonec posílá zákazníkům. Výrobky lze koupit u nich doma i v e-shopu, ale také na prodejních akcích v regionu. „Nejlepší je, když jedeme na jarmark, kontakt s lidmi. To je na té práci asi nejlepší,“ usmívá se spokojeně Josef Sýkora.

Dřevěný vláček z dílny výrobce hraček Josefa Sýkory z Loučan. Foto: archiv Hanáckých novin

Řemeslo ho i po letech stále baví. Dřevo je podle něj materiál, který je tvárný a velmi příjemný na dotek. „Se dřevem se dají dělat úžasné věci. Nejraději používám javor a buk. Pokud budu dělat třeba hrušku, vezmu si javor, protože jeho barva je až bílá a hruška po natření bude krásně žlutá. Kdežto buk je trochu dočervena a je úžasný třeba na výrobu jablíček. Se dřevem se pracuje úžasným způsobem. Vždycky říkám, že je nutné materiál trochu poslouchat a ne ho lámat tak, jak já potřebuji,“ doplňuje Josef Sýkora.