V Přerově roste nová tenisová hala. Město podpořilo dostavbu čtyřmi miliony

Přispět nebo nepřispět soukromému klubu na dokončení stavby čtyřmi miliony korun. Tak by se jednoduše dala shrnout debata přerovských zastupitelů nad žádostí o zmíněnou dotaci. Stejnou částkou už totiž stavbu haly dříve podpořili. Navýšení nakonec prošlo. První tenisté si v hale zahrají už v listopadu.

Tenisová hala stojí na místě původního centr kurtu. Hrát se v ní budou turnaje už letos na podzim. Foto: Iva Najďonovová/Hanácké noviny

Na jedné straně stoji tenisový klub, který dlouhé roky vychovává v Přerově mladé tenisty a snaží se jim nabídnout kvalitní tréninkové podmínky. Ty ale doteď nemá – chybí mu vlastní hala, v té současné se střídá s dalšími sportovními kluby. „Halu stavíme pro naši mládež. Máme přes dvě stě členů. Dalších sto členů je starších osmnácti let. Všechny naše mančafty hrají mistrovství republiky družstev, máme tady talenty, tím největším je třináctiletá Linda Nosková, která se před pár týdny stala dvojnásobnou mistryní Evropy do čtrnácti let,“ uvedla Daniela Huťková z Tenisového klubu Precheza Přerov.

Odchovancem TK Precheza je i český reprezentant Lukáš Rosol, do svých jednadvaceti let v Přerově trénoval také Radek Štěpánek. Nadějí pro ženský tenis je Barbora Krejčíková, která v letošním roce vyhrála ve čtyřhře spolu s Kateřinou Siniakovou dva grandslamové turnaje – French Open a Wimbledon.

Dotaci na stavbu klub nezískal snadno. „Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy jsme o dotační příspěvek žádali sedm let a konečně se nám to podařilo. Je za tím velký kus práce,“ dodala Daniela Huťková.

Z celkového rozpočtu 43 milionů korun pokryje dotace od ministerstva 20 milionů korun. Dalších 14 milionů přispěje Olomoucký kraj, město Přerov celkem 8 milionů a jeden milion vloží klub.

Vedení klubu šlo do rizika

Někteří zastupitelé poukazovali na nízkou částku z vlastních zdrojů. „Stavbu jsme už dříve podpořili čtyřmi miliony, to je hezká suma, za kterou se toho v Přerově dá hodně opravit. Zaráží mě na tom fakt, že se stavebník pustil do záměru, aniž by měl dořešené financování stavby. Jak si tohle může spolek dovolit?“ podivil se zastupitel Jan Horký (SpP), který návrh nepodpořil.

Vedení klubu ale argumentovalo možnou ztrátou dotace. „Neměli jsme jinou možnost, podle podmínek ministerstva musí být hala postavena do konce roku. Jinak bychom museli dotaci vrátit, takže jsme zariskovali,“ vysvětlil prezident klubu Petr Huťka. Klub už do stavebních příprav investoval ze svých zdrojů do dokumentace projektu, geologický průzkum a provedení stavby na území města.

Hala zdarma i pro amatéry

Původní položkový rozpočet, který klub vypracoval, počítal s částkou 38 milionů korun. „Důvodem je růst cen ve stavebnictví, ale také podmínka dotace stanovená ministerstvem, že po dobu desíti let nesmíme generovat zisk. Finančnímu úřadu také musíme odvést 21 procent z DPH a přitom neuplatnit nárok na odpočet z DPH,“ dodali manželé Huťkovi, kteří přislíbili, že tenisovou halu poskytnou veřejnosti. „Vybereme jeden nebo dva víkendy, kdy bychom nabídli občanům halu pro tenis zdarma. Jsme ochotni se také domluvit se základními školami a najít možnosti, jak by mohly halu využít,“ uzavřela Daniela Huťková.

Klub chce v hale pořádat celostátní turnaje mládeže do osmnácti let, vrátit by do Přerova také chtěli extraligu dospělých a velké juniorské turnaje. Bílému sportu v Přerově se tak otevřou další možnosti.