Po opravě bude historická oranžerie hostit koncerty i příměstské tábory

Dlouho zavřená oranžerie stojící ve Smetanových sadech v Olomouci je nově přístupná. Více než stoletá stavba původem z Velké Bystřice poslouží pro výstavy nebo koncerty a divadla.

Repliky nových venkovních oken jsou podle původní předlohy zasklívány šupinkovitě, tedy technikou překládání kousků skel přes sebe. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Historickou oranžerii, která je národní kulturní památkou, spravuje olomoucké Výstaviště Flora postupně od roku 2015. Jako poslední úpravy před dokončením zbývalo provést repliky historických oken, instalaci vytápění, rekonstrukci dveří a cihelné dlažby. Ještě v létě má být hotovo. Památka dokládající parkovou architekturu 19. století by pak měla mít vícero možných využití. „Může sloužit jako malá výstavní místnost nejen v rámci tří stěžejních květinových výstav či jako krátkodobá galerie. V oranžerii se mohou pořádat koncerty, divadlo a podobně. V neposlední řadě bude oranžerie sloužit k volnočasovým a sportovním aktivitám nebo například jako zázemí pro příměstské tábory,“ uvedla mluvčí výstaviště, které se o parky stará, Michaela Nováková.

Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Sbírky moravských cestovatelů

Nejstarší budovu olomouckých parků využili 7. září pořadatelé přednášek PechaKucha, výstaviště ji následně zpřístupnilo při Dnech evropského dědictví. Do 27. září je v oranžerii doprovodná výstava mezinárodního sochařského festivalu. Budovu Flora představí také návštěvníkům podzimní výstavy. „Současně s oranžerií k nám byly přeneseny také sbírky různých cestovatelů z moravských zámků, protože v té době bylo moderní sbírat exotické rostliny. Tvoří základ sbírkových skleníků. Proto jsme rádi, že v rámci 60. výročí můžeme také tuto budovu otevřít a zpřístupnit,“ řekl ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Celkem náklady na obnovu historického objektu vyšly na více než 15 milionů korun. S investicemi Floře pomohlo město Olomouc, ministerstvo kultury a Olomoucký kraj. „Jsem rád, že se nám díky spolupráci s Florou a dalšími donátory podaří po letech vrátit této cenné oranžerii původní podobu a ta se stane dalším místem, které budou moci návštěvníci olomouckých parků využívat,“ sdělil náměstek olomouckého primátor Filip Žáček.

Rekonstrukce oranžerie koncem září. Foto: Ondřej Komárek/Hanácké noviny

Kdysi ukrývala sbírky, pak byla na zbourání

Oranžerie byla postavená ve 2. polovině 19. století dle versailleské předlohy. Rozsáhlý skleník svým nákladem vybudoval lesmistr Karel Molínek, kterého podporovala kapitula a dala mu k dispozici část velkobystřického zámeckého parku. V roce 1866 od něj stavbu koupila. Kolem roku 1870 se ve skleníku pěstovalo 14 druhů rostlin v počtu 4 005 kusů, připomíná sborník Velká Bystřice: minulost a současnost.

V roce 1886 demontovanou stavbu z Velké Bystřice přestěhovali do olomouckých městských sadů. Oranžerie byla domovem bohatých sbírek vzácných exotických rostlin až do roku 1927, kdy otevřely moderní palmové skleníky. Následně byla využívána spíše jako zázemí výstaviště, bývala zde například zámečnická či údržbářská dílna. Před zahájením rekonstrukce jí kvůli špatnému technickému stavu hrozila demolice.