Šumvald bude mít vlastní muzeum, bývalou sýpku zatím úspěšně využil v soutěži

K prvenství v krajském kole soutěže Vesnice roku Šumvaldu výrazně pomohly aktivity jeho obyvatel. Obec na Uničovsku žije bohatou spolkovou činností. Maximum pro co nejlepší umístění udělala i na celostátní úrovni, kde skončila druhá. Pro prezentaci před hodnotitelskou komisí Šumvald využil prostor někdejší sýpky, kde postupně vzniká obecní muzeum.

Šumvald se stal Vesnicí roku Olomouckého kraje. Sází na bohatou činnost spolků, která mu úspěch také přinesla. Foto: Jan Chlebníček/Facebook Jan Chlebníček Photography

Do soutěže Vesnice roku se Šumvald letos přihlásil poprvé. Předtím o tom uvažoval v roce 2016, nakonec ale nekandidoval. Starosta Josef Šenk nezastírá, že chyběl dostatek odvahy. Teď byla situace jiná. Do vesnice se zhruba 1 700 obyvateli dorazila pozvánka na odborný seminář. Jeho téma? Právě soutěž Vesnice roku. Starosta se ho zúčastnil a získal  konkrétní představu, co účast obnáší. Rozhodl se proto zkusit se Šumvaldem štěstí.

Vítězství v kraji je zásluha spolků

Přihlášku odeslal doslova za pět minut dvanáct. V poslední den, kdy to bylo možné. „Řešil jsem ji společně s paní místostarostkou, bylo to poměrně náročné na čas. Možná i detailní zpracování podkladů nás v předchozích letech od účasti odrazovalo,“ připustil.

Dění v Šumvaldu každoročně zpestří několik kulturních akcí. Jednou z nich jsou červencové Slavnosti piva. Foto: Jan Chlebníček/Facebook Jan Chlebníček Photography.

V krajském kole Vesnice roku Šumvald zazářil. Hodnotitelská komise mu udělila rovnou první místo, tím pádem získal i ocenění Zlatá stuha. Podle starosty je to především zásluha bohaté činnosti obecních spolků. Ve vsi je jich asi třináct. Starají se o veškerý kulturní, sportovní a společenský život. Sám Šenk se angažuje jako starosta u dobrovolných hasičů v místní části Břevenec.

Zástupci spolků nechyběli ani na prezentaci obce před porotci soutěže. Mělo to atmosféru. „Někteří lidé si kvůli tomu v práci brali dovolenou. Když komise odjela, byli jsme rádi, že se vše podařilo. Už úspěšná prezentace pro nás znamenala malé vítězství,“ prozradil. Na konečném umístění mu prý ani tolik nezáleželo, vítězství ho každopádně mile překvapilo.

Peníze z odměny i na novou cyklostezku

Od Olomouckého kraje za první místo dostala obec odměnu 300 tisíc korun. Částečně ji už využila. Jako vítěz krajského kola měl Šumvaldu povinnost uspořádat na konci července slavnostní vyhlášení. Další peníze chce investovat do nové cyklostezky nebo chodníku. Případně do kulturního domu, který kupuje. V celostátním kole se ve vsi v podhůří Nízkého Jeseníku opět snažili a v silné konkurenci nakonec vybojovali druhé místo v republice.

Starosta Šumvaldu Josef Šenk (v popředí) se Zlatou stuhou za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku. Foto: kr-olomoucky.cz

Chystá se obecní vodovod, škola prokoukla

Aktuálně největším projektem, který se připravuje, je vybudování obecního vodovodu. Začít by se mělo příští rok, část vynaložených peněz pokryje dotace.

Hotová už je naopak cyklostezka do nedalekého Uničova. Podařilo se obnovit prostranství před obecním úřadem a školou. Ta se navíc dočkala opravy. „Připravujeme také obecní muzeum. Nacházet se bude v bývalé sýpce jedné ze zemědělských usedlostí. Na stejném místě jsme také prezentovali obec před hodnotiteli v celostátním kole Vesnice roku,“ doplnil starosta Šenk.