Přerov prodává zchátralou budovu v centru. V armádním domě budou byty

V nabízení zanedbaných budov k odkupu pokračuje vedení města Přerova. Před několika měsíci odsouhlasili zastupitelé prodej budovy bývalého Chemoprojektu, nejnověji vedení města rozhodlo o prodeji někdejšího armádního domu v blízkosti kina a obchodního centra. Uvnitř by mělo vzniknout moderní bydlení.

S roky chátrající budovou v Čechově ulici si město nevědělo rady. V polovině dvacátých let tady sídlila projektová firma, později vojenský soud. Po roce 1989 zde měla být pobočka ostravského Krajského státního zastupitelství. To nevyšlo a město po dohodě dům v roce 2009 bezúplatně získalo. Ovšem se spoustou podmínek. „Město se zavázalo, že do deseti let budovu zrekonstruuje a bude využívat pro veřejnou správu a umístí zde knihovnu,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Košutek (ANO). Budovu město také nesmělo využívat pro komerční účely.

Podmínky ovšem Přerov nedodržel, a tak dle smluvní dohody zaplatí Krajskému státnímu zastupitelství pokutu 7,8 milionů korun. „Zastupitelstvo v minulosti nevyčlenilo peníze na rekonstrukci. Rada města proto vyhlásila výběrové řízení na prodej této budovy, vyhlašovací cena byla 9,7 milionů korun, přičemž do prvního kola se nepřihlásil žádný zájemce,“ doplnil Košutek. V druhém kole byl jediný zájemce, a to opavská firma Zaalex, která nabídla kupní cenu 9,8 milionů korun. Teď je novým vlastníkem budovy. Zjednodušeně se dá říci, že částkou, kterou město za prodej získalo, pokryje pokutu.

Třicet parkovacích míst pro majitele bytů

Návrh o prodeji firmě Zaalex podpořila většina zastupitelů. „Tato budova je příkladem, kdy město neumí zacházet se svým majetkem. Zmizí jedna hrozná budova v centru města a může tam být normální bydlení. Městu spadne kámen ze srdce,“ zmínil Radek Pospíšilík (Za Prosperitu Přerova).

Podle jednatele kupující společnosti Pavla Kostřici zde vznikne 47 bytů o menších velikostech. „V suterénu počítáme s obslužnými místnostmi a sklepními kójemi. Součástí je i třicet míst na parkování před budovou pouze pro vlastníky bytů,“ přiblížil.

Vizualizace: archiv společnosti ZAALEX

Pokud půjde vše podle plánu, firma Zaalex by mohla mít stavební povolení již v červnu příštího roku. Do června 2020 by pak chtěla mít práce za sebou. „Předpokládám, že byty budeme nabízet k předběžné rezervaci od začátku roku 2019. Od poloviny roku bychom mohli uzavírat finální rezervace. Samotný prodej by probíhal nejdříve po kolaudaci koncem roku 2020,“ uvedl Kostřica. Společnost Zaalex už má za sebou několik rekonstrukcí starších bytových domů v Opavě i výstavbu nových bytů.

O nezájem ze strany kupujících v Přerově se nebojí. „Každé město má určitou skupinu obyvatel, která chce nové nebo zrekonstruované byty mimo panelové domy. S osobním, nikoli družstevním vlastnictvím. Na tuto klientelu cílíme,“ uzavřel Pavel Kostřica.