Na jejich závody přijeli Zátopek i Pribilinec. Olomoučtí atleti slaví 85 let

Když se na konci sedmdesátých let 19. století konaly v Olomouci první doložené atletické závody, zúčastnil se jich i zakladatel Sokola Miroslav Tyrš. Později ho následovaly další osobnosti československého a českého sportu, olympijští vítězové Emil Zátopek nebo Jozef Pribilinec. To už ve městě působil atletický klub, který si letos připomíná 85. výročí svého vzniku.

Jozef Pribilinec (číslo 24) na 13. ročníku Olomoucké dvacítky v roce 1979. Na desetikilometrové trati tehdy stanovil dosud nepřekonaný rekord. Foto: Jaroslav Polák

Mezi zdatné sportovce patřil už jeden z průkopníků atletiky v olomouckém prostředí František Hoplíček. Na šestém sokolském sletu ovládl vrh koulí, v roce 1912 stihl také reprezentovat na olympiádě v Antverpách v hodu diskem.

Dost možná se inspiroval i Miroslavem Tyršem. Zakladatel Sokola cvičil v Olomouci roku 1879. Zúčastnil se první akce na jejím území, o které lze mluvit jako o „lehkoatletických závodech”.

Probíhaly v zahradě Na Nadsklepí na Nové Ulici, hřiště pro atlety tam ale nezůstalo. Postupně ho přesouvali, závodilo se na Letné, na Andrově stadionu či na aktuální adrese atletického klubu na třídě 17. listopadu.

Místo sprch řeka

Kvalita zázemí zpočátku nehrála roli. Když se například sportovalo na škvárovém povrchu jednoty SK Olomouc, sami závodníci si vyměřovali a lajnovali dráhu. Místo sprch se pak chodili umývat do řeky Moravy. Navzdory provizorním podmínkám však mohli v říjnu 1916 zorganizovat mistrovství Moravy v lehké atletice.

Běh na 1500 metrů na původní dráze starého sokolovského stadionu. Foto: archiv Atletického klubu Olomouc.

Po vzniku Československa se olomoucké atletiky znovu naplno ujal Sokol. V roce 1933 si jeho členové založili odbor lehké atletiky, prvního přímého předchůdce současného klubu. V sousedství sokolovny si postavili závodní plochu o délce necelých 300 metrů se čtyřmi dráhami. „Atleti olomouckého Sokola patřili mezi válkami k nejlepším u nás. Zvítězili na přeborech sokolské obce v Praze a z jejich domácího prostředí odjížděla většina družstev s porážkou,“ zmiňuje kronikář Atletického klubu Olomouc Jaroslav Polák.

Na Zátopka přišly davy

Za druhé světové války pokračovali atleti pod názvem LTC Olomouc. Zkraje října 1940 nechyběli na mezizemském utkání Čech a Moravy na antuce Androva stadionu. Na vítězství Moravanů se podíleli běžci Halečka s Díškem a oštěpař Ries.

V poválečné době vynikal z Olomoučanů překážkář Jaroslav Slavíček. Na zlato dosáhl na mistrovství Sokola i světa v Berlíně 1951. O tři roky později jako první československý sportovec zaběhl tříkilometrovou trať pod devět minut.

Závody přímo v Olomouci zpestřovali i jiní. Dva roky po válce na nich startoval legendární běžec Emil Zátopek, na sokolském stadionu zvítězil na třech tisících metrech časem 8:12,2 minut. Podruhé přijel dva týdny po trojnásobném triumfu na letní olympiádě v Helsinkách. Tentokrát na Andrův stadion, kam se na něj přišlo podívat 15 tisíc lidí.

V šedesátých letech přešel atletický oddíl pod tělovýchovnou jednotu Lokomotiva Olomouc. V roce 1979 se pro něj otevřel nový stadion s čtyřsetmetrovou dráhou, později doplněný o šatny, posilovnu či kanceláře. „Dosavadní sokolská dráha v sousedství totiž přestala vyhovovat požadavkům ligových utkání. Pro ně bylo potřeba mít dráhu na 400 metrů, ne pouze na 273, jako měl starý stadion,“ vysvětluje vznik nového sportoviště Jaroslav Polák.

Olympijský vítěz stále drží rekord

Jedním z nejznámějších závodů v režii atletů se stala chodecká Olomoucká dvacítka. Poprvé proběhla v roce 1966, letos organizovali už její 52. ročník. Mezi ženami si pro vítězství ve Smetanových sadech došla bývalá juniorská mistryně světa a Evropy a několikanásobná mistryně republiky Anežka Drahotová.

V některých minulých ročnících šli ovšem závodníci místo dvaceti pouze desetikilometrovou trať. Na ní stále platí rekord olympijského šampiona ze Soulu Jozefa Pribilince. V roce 1979 se dostal do cíle časem 39:59,8 minut.

K výročí budou mít atleti slavnostní setkání

Ke svému 85. výročí pořádá olomoucký atletický klub slavností setkání. Konat se bude v pátek 9. listopadu v hotelu Flora v Krapkově ulici.

Program začne v 17 hodin, poté dojde na shrnutí činnosti z uplynulých let a informace o současných a budoucích plánech. Vrchol akce nastane v 18.40, kdy pořadatelé vyhlásí nejlepšího atleta klubu za rok 2018. Následovat bude příležitost k občerstvení i zábavě s doprovodem hudby. Chybět nebude ani tombola.

V průběhu večera se také budou vystavovat ročenky a promítat historické fotografie. Bližší informace podá manažer klubu Pavel Vrzala na telefonním čísle 608 033 120, případně je možné napsat na e-mail [email protected] (kom)