Florcenter se chystá do nového. Široký sortiment zůstává

Největší květinářský podnik na Moravě připravuje na příští sezonu velké změny. Už na jaře bude mít olomoucká společnost Florcenter nové zahradní centrum, které staví ve stávajícím areálu v městské části Nové Sady. Ještě předtím tu lze nakoupit květinovou podzimní výzdobu a dekorace. K mání v různých barvách jsou oblíbené chryzantémy, macešky i vřesy.

Trojbarevné chryzantémy jsou pěknou podzimní dekorací. Foto: archiv Florcenter

Skleníky i zázemí, ve kterém firma Florcenter v ulici Šlechtitelů sídlí, sloužily dobře, ale po 45 letech je potřeba je vyměnit. „Nové zahradní centrum bude mít 3 300 metrů čtverečních kryté plochy. Po jeho zbudování přijde řada na nové skleníky, kde chceme vyměnit nejprve jeden hektar produkční plochy a následně druhý hektar,“ přibližuje výkonný ředitel společnosti Jiří Komzák.

Návštěvníci se mohou těšit na nové, vyšší, dobře větrané skleníky. S tím souvisí nárůst produkce, protože prostor pro pěstování bude možné využít efektivněji. V doplněném sortimentu Florcenteru tak zákazníci i po rekonstrukci najdou velký výběr ovocných i okrasných stromů, zeleninu, byliny i stále oblíbenější květiny. Příjemným zpestřením bude kavárna, která nabídne odpočinek při nákupu. V budoucnu by ji měla doplnit také restaurace.

Olomouci si velké zahradní centrum zaslouží

Proč se vůbec ve Florcenteru do investice pustili? „V Olomouci chybí velké a profesionální zahradní centrum. Město má spádově sto tisíc obyvatel a zaslouží si to. Sami navíc rádi říkáme: „Nakupujte přímo u pěstitele.“ Všechny naše výrobky budou nabízeny nadále maloobchodníkům i velkoobchodníkům. Chceme sem přilákat širokou veřejnost, rozšířit sortiment, doplňky, venkovní prodej,“ vysvětluje Jiří Komzák.

Pro podzimní výzdobu zahrad, teras nebo balkonů je z čeho vybírat. Foto: Hanácké noviny

Zákazníkům zůstane jistota, že v areálu najdou jinou skladbu než v hobbymarketech. „Nechci je kritizovat, některé to dělají dobře, ostatně jim i dodáváme, na druhou stranu by v zahradním centru měli být prodavači znalí sortimentu, kteří umějí poradit a věnují se zákazníkovi. Tím se od marketů s masovým prodejem odlišujeme,“ srovnává výkonný ředitel.

Umět dát správnou radu je zásadní, protože s vývojem počasí jako například v letošním roce může být péče o rostliny jiná než obvykle. Zima se přehoupla rovnou do léta, přišla extrémní horka, květiny i stromy trpěly a bylo potřeba jim pomoci. Jiří Komzák poznamenává, že letošní vedra nejlépe snášely muškáty převislé či polopřevislé a také klasické pelargonie zonale. Mnohem víc měly s horkem problém třeba Million Bells, které přitom loni vypadaly krásně. Surfinie se nakonec s výkyvy počasí vyrovnaly docela dobře, verbenám už bylo hůře.

Blíží se čas podzimních dekorací

I přes náročnější péči jsou květiny čím dál tím populárnější. Pořizují je zejména lidé z rodinných domů s terasami a zahradami nebo z bytů s balkony. Porevoluční odklon od zahradničení je pryč, vrátilo se nadšení pro pěstování květin a vlastní zeleniny a ovoce.  „S novou generací zákazníků neubývá, naopak. Navíc na Hané mají květiny tradici. Našimi zákazníky jsou také samosprávy. Olomouc a výstaviště Flora, Přerov, Prostějov a další města a obce. Děláme to rádi. Obce se snaží, chtějí si svůj prostor zkrášlit. Snažíme se vyjít vstříc cenou i sortimentem,“ podotýká Jiří Komzák.

Komu se nedařilo ve vysokých letních teplotách květiny udržet, má příležitost spravit si chuť s přicházejícím podzimem. „Začíná zatím pěkně. Pro podzimní prodej máme připraveny nejen macešky a chryzantémy v mnoha velikostech. Krásu dodají také vřesy a podzimní trvalky. Pěknou sezonní dekorací jsou i dýně, které v kombinaci udělají hezkou podzimní dekoraci odolnou i proti mrazíkům,“ radí ředitel centra.

Olomoucký květinářský podnik Florcenter nabízí oblíbené různobarevné macešky. Foto: Hanácké noviny

S podzimem souvisí i výsadba ovocných stromů. Jak poznamenává Jiří Komzák, v posledních letech je nešvarem přesouvat ji na jaro. „Z pohledu ovocných stromů to není dobré. Prostokořenný stromek se má vysazovat na podzim, aby dobře zakořenil a měl na jaře správný start. Víme, že mnohdy se zákazníkům nechce do bláta na zahrádku, ale ovocný stromek si to zaslouží. Na jaře bude práce na zahradě dostatek i tak,“ přimlouvá se s úsměvem za mladé stromky.