Škola pozvala cizince z různých světadílů. Dětem pomáhali zbavovat se předsudků

Uvědomit si, že ne každý člověk z Afriky musí být uprchlík nebo při rozhovoru zjistit, že Rus nerovná se nepřítel. Olomoucká ScioŠkola se zapojila do celosvětového projektu Edison, aby se děti mohly seznámit s jinými kulturami a být více s cizinci, které třeba běžně nepotkávají. Týden nebo dva trávili ve škole na Horním náměstí Maročan, Brazilec, Turkyně a Ruska.

Jedním z účastníků projektu Erasmus v olomoucké ScioŠkole byl i Maročan El Mehdi El Barmaki. Foto: ScioŠkola Olomouc

Projekt Edison zaštiťovaný největší studentskou organizací na světě Aisec spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností. Smyslem je seznámit je se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích. Organizace chce posílit generaci, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru. „Každý z našich hostů měl prezentaci, představil svou kulturu, případné zapojil své dovednosti jako například tanec nebo vaření. Jde o vzájemné obohacování, je to velký benefit pro účastníky i děti. V České republice je obecně málo cizinců, navíc z exotických destinací,“ říká zástupce ředitele olomoucké ScioŠkoly Lukáš Neubert.

Základní škola se snaží zvát cizince pravidelně, na dva týdny je ale měla mezi sebou poprvé. Konverzace se odehrávala v angličtině. U menších dětí byl potřeba překlad, ale jazyk nebyl překážkou. „Děti jsou od první do osmé třídy. Ptaly se na hodně věcí, Maroko je zajímalo. Je to pro mě dobrá zkušenost. Škola je hezká, jiná než u nás v Maroku,“ dělí se o první dojmy třiadvacetiletý El Mehdi, který pracuje v softwarové firmě. Spolu s ostatními účastníky cestuje mezi školami. Zastaví se také v mateřské a na základní škole. Projekt v České republice si vybral, protože je postavený na komunikaci a to mu vyhovuje.

Ruska: Nám říkají, že nás Evropa nenávidí a vám, že jsme krutí

Čerstvá držitelka bakalářského titulu v oblasti managementu Anastasia si Česko zvolila kvůli historické vazbě s Ruskem. „Vaše země byla dlouho Československem. Mnoho let byla také pod vlivem Sovětského svazu. Do určité míry jsou naše kultury a jazyky podobné. Nyní jsem ale ,Rusko’ a vy ,Evropa’ a jsme svého druhu nepřátelé, alespoň v televizi a na sociálních sítích. Nám říkají, že nás Evropa nenávidí, Evropa slýchá, že Rusko je krutá země. Je to otravné, protože do velké míry jsme podobní. Měli bychom být spíše přátelé,“ podotýká Nastya.

Delší přítomnost lidí odjinud v hodinách tak pomáhala změnit postoje žáků, kteří mohou být v něčem předpojatí. „U některých dětí přetrvávají předsudky, mají problém s vnitřním rasismem. Obavy z jinakosti. Jsou třeba xenofobní z dřívějška, toto jim může pomoct. Rádi bychom, aby děti viděly, že jde o konkrétní lidi, aby je poznaly. Takže když příště potkají někoho jiného nebo budou číst o cizincích, o uprchlících, třeba si řeknou: ,To jsou lidi z Maroka a my jednoho Maročana známe.’ Mohou se s ním bavit o čemkoli, třeba o terorismu,“ přibližuje zástupce ředitele školy význam projektu Edison.

Škola pořádá i kurzy pro veřejnost

Mezinárodní akce není jediným programem, který ScioŠkola pořádá. Připravuje různé jarmarky nebo vzdělávací akce, jako je například kurz Výchovy bez poražených určený rodičům školáků i veřejnosti.

Pokud jde o základní myšlenku, tou je umožnit dětem, aby se učily vlastním stylem. „Jsme škola otevřená různým podnětům. Nedržíme se dogmaticky jedné určité pedagogické doktríny. Díky dlouhodobému působení Scio v oblasti vzdělávání spojeným se sledováním vzdělávacích trendů, odborných analýz a studií, jsme přesvědčeni, že není jen jedna konkrétní metoda či pedagogická škola, která by byla vhodná absolutně,“ vysvětluje Lukáš Neubert, že základem je individuální přístup k dítěti.

Olomoucká ScioŠkola přijímá prvňáčky

ScioŠkola v Olomouci zapisuje budoucí prvňáky. I když už jsou děti po dubnových zápisech nahlášené jinde, mohou rodiče kontaktovat ředitele Michala Vodičku na telefonním čísle 775 187 462 nebo e-mailem na adrese [email protected]