Už sto let máme republiku. Haná slaví výročí samostatného Československa

Říjen se po celé České republice ponese ve znamení oslav stého výročí vzniku našeho samostatného státu. Nejinak tomu bude i na Hané.

Výročí Československa je tématem i jedné z maleb, které vznikly v září při Street art festivalu Olomouc. Foto: Ondřej Komárek/Hanácké noviny

V Olomouci připravují oslavy, které potrvají od 26. do 28. října. Hlavním dějištěm bude Horní náměstí. Chystaný happening přenese návštěvníky do doby první republiky. Tu připomenou historická vozidla, dobová technika i hudba, orloj by měl být zakryt plachtou s jeho prvorepublikovou podobou. Na Den vzniku samostatného československého státu 28. října projde městem z Horního na Žižkovo náměstí lampionový průvod. Vše vyvrcholí slavnostním ohňostrojem.

Rozlomená doba 1908–1928

Vznik samostatného státu oslaví také Muzeum umění: výstavou s názvem Rozlomená doba 1908–1928, která ukazuje dramatické proměny výtvarného umění střední Evropy v době rozpadu Rakouska-Uherska. Na výstavě se podílely partnerské instituce z Krakova, Bratislavy a Pécse, návštěvníci tak mohou vidět několik stovek obrazů, soch, fotografií, kreseb a grafik, obálek knih a časopisů ze zemí V4, po kterých bude výstava až do roku 2020 putovat.

Vlastivědné muzeum spojilo v Olomouci chystá výstavu, která představí období vzniku Československa a legií.

Foto: Ondřej Komárek/Hanácké noviny

V programu oslav nebudou chybět ani koncerty. Například Moravské divadlo pořádá v sobotu 27. října v 19 hodin slavnostní koncert z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Eugena Suchoně.

Velká Bystřice připravuje 27. října od 14 hodin historický průvod městem a položení kytic k pomníku prezidenta Masaryka. Následovat budou jarmark na Zámeckém náměstí, koncert swingového orchestru, divadelní představení a další akce.

Lide československý,…

Výstavu s názvem Lide československý, tvůj odvěký sen se stal skutkem! si budou moci až do 12. prosince prohlédnout všichni zájemci v Muzeu a galerii v Prostějově. Expozice je rozdělena do dvou částí. První z nich připomíná Velkou válku, druhá pak období první republiky.

Konice v datech 1918–1938, to je název výstavy fotografií, kterou pořádá konické Městské kulturní středisko. Na zdejším zámku bude výstava k vidění až do 29. října.

TGM u vysokoškolských kolejí v Olomouci. Foto: Ondřej Komárek/Hanácké noviny

Pobočka přerovské Městské knihovny v Předmostí vyhlásila k letošnímu výročí republiky výtvarnou soutěž, která nese název Stoleté kuřátko. Děti mohou své práce posílat až do 30. listopadu. Co může být námětem? Na formátu A3 by libovolnou technikou měli zachytit stoletý vývoj například módy, hraček, jídla, techniky automobilů či řemesel.

Stoletá republika

K oslavám se v Přerově připojilo také Muzeum Komenského – výstavou Stoletá republika – Příběh jednoho města s bohatým doprovodným programem, která bude k vidění do 17. listopadu.

Ani Tršice na Olomoucku v připomínání letošního slavného výročí nezaostávají. Připravily v Obecním muzeu výstavu k 100. výročí vzniku Československa, která potrvá do 30. listopadu.

V Expozici času ve Šternberku čeká na všechny zájemce výstava 100 let republiky, která prezentuje unikátní předměty, které se váží k období let 1918–1968. Zájemci ji mohou zhlédnout do konce letošního roku.

Pěvecké sdružení moravských učitelů pod taktovkou Jiřího Najvara vystoupí v neděli 28. října na koncertě v Kulturním domě Echo v Lipníku nad Bečvou, aby taktéž připomnělo vznik samostatného československého státu.