Potravinová banka získala od supermarketů pro potřebné dvakrát více potravin

Téměř šedesát tun potravin převzala Potravinová banka v Olomouckém kraji od supermarketů během letošního prvního půl roku. To je více než dvojnásobek oproti celému loňskému roku, kdy ještě neplatila novelizace zákona o potravinách. Odepsané zboží putuje do charitativních a humanitárních organizací, kde se dostane k potřebným.

Ve skladu Potravinové banky v Olomouci-Řepčíně je jen část potravin, které zdejší pracovníci evidují a předávají dále. Do většiny supermarketů v Olomouckém kraji si pro potraviny jezdí humanitární organizace samy. Foto: Iva Najďonovová/Hanácké noviny

Paní Bohumila žije sama s dospívající dcerou v nájemním bytě. Kvůli dlouhodobým zdravotním problémům je v invalidním důchodu a po zaplacení nájemného jí na jídlo, léky a ostatní věci zbývají necelé dva tisíce korun. Proto vyhledala pomoc. „Jen těžko si dokážeme představit situaci, kdy například rodiny se zdravotně postiženými členy, opuštěné ženy nebo muži s dětmi mají natolik nízké příjmy, že jim po zaplacení všech nutných výdajů nezbývají často finance ani na nákup základních prostředků potřebných k životu,“ potvrzuje tíživé případy sociální pracovnice Věra Fialová z Maltézské pomoci v Olomouci. Organizace nabízí poradenství a díky spolupráci s Potravinovou bankou také různé základní suroviny. „Lidem pomáháme překlenout krizi, než se jejich situace zlepší. Měsíčně se jedná zhruba o desítku rodin,“ doplnila Věra Fialová.

Z velkých skladů si Potravinová banka sváží zboží sama. Díky chladícímu systému v autě může převážet mléčné potraviny nebo uzeniny. Foto: Iva Najďonovová/Hanácké noviny

Mezi odběrateli Potravinové banky sídlící v Olomouci jsou zhruba tři desítky organizací v celém kraji, které pomáhají sociálně slabým, handicapovaným nebo matkám samoživitelkám. Její činnost zabraňuje plýtvání potravin. „Na projektu potravinové banky je velmi zajímavá skutečnost, že slučuje dobročinnost s pozitivními ekologickými dopady. Její přínos je zajímavý také v tom, že podporuje finančně poddimenzovanou oblast sociálních služeb. Dá se říct, že každá vložená koruna do potravinové banky se společnosti velmi vyplatí,“ vysvětlil předseda Potravinové banky v Olomouckém kraji Petr Prinz.

Chystá se sklad i na zeleninu a ovoce

Potravinová banka disponuje novým skladem pro trvanlivé potraviny v Olomouci – Řepčíně. Brzy bude mít k dispozici také sklad s chladicím systémem pro zeleninu a ovoce. Pro svoz čerstvých potravin využívá chladicí vozidlo. „Zástupci humanitárních a charitativních organizací si v prodejnách potraviny často sami vyzvedávají. Potravinová banka pak do svého skladu sváží potraviny z velkých skladů, a zde jsou organizacím taktéž k dispozici,“ dodal Prinz.

Olomoucký sklad Potravinové banky. Foto: Iva Najďonovová/Hanácké noviny

Potravinová banka se pravidelně podílí na celorepublikových sbírkách. Tou největší je Národní potravinová sbírka, která  se uskuteční v sobotu 10. listopadu. „V Olomouckém kraji se zapojí přes dvacet supermarketů a zhruba patnáct organizací. V loňském ročníku se během sbírky vybralo 19 tun trvanlivých potravin a dvě tuny drogerie,“ přiblížila vedoucí Potravinové banky Anna Calábková. Při sbírce pomáhalo na 250 dobrovolníků a zájemci o letošní účast se mohou už teď hlásit.

Od 1. ledna 2018 musí ze zákona všechny obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních nabízet neprodejné zboží potravinovým bankám nebo humanitárním organizacím. Jedná se o zboží s poškozeným obalem, špatným popisem nebo s prošlým datem minimální trvanlivosti.

Za rok 2017 získaly všechny potravinové banky v republice od supermarketů 870 tun potraviny. Za letošní první půl rok je to více než 1 000 tun.

V sobotu 10. listopadu se uskuteční Národní potravinová sbírka, v rámci které může veřejnost nakoupit potraviny potřebným.