Událost roku. Přerovem bude znít tři dny jazz

Bez přehánění nejvýznamnější hudební událost roku v Přerově se koná od čtvrtka 25. do soboty 27. října. Dramaturgie Československého jazzového festivalu letos odkazuje na stoleté výročí republiky. Kromě předních českých a slovenských muzikantů si na jevišti Městského domu v Přerově zahrají i opravdové špičky americké scény.

The Manhattan Transfer 2018. Foto: John Abbott/manhattantransfer.net

Čtvrteční program tradičně zahajuje big band. „Concept Art Orchestra je skupina mladých muzikantů s unikátním zaměřením na interpretaci soudobé české bigbandové tvorby,“ uvedl ředitel a dramaturg festivalu Rudolf Neuls. Slovenskou scénu reprezentuje kapela Ondreje Jurašiho a Milo Suchomela Horns in the City. O závěr prvního festivalového dne se postará jeden z nejrespektovanějších francouzských bubeníků Damien Schmitt.

Spasitel basové kytary

Nabitý bude především páteční večer. Vystoupí Kryštof Marek, autor skladeb pro jazzové trio i bigband a držitel Českého lva za hudbu k filmu Masaryk. Doplní ho Vokální Quartet. Velký hudební zážitek slibuje vystoupení pětinásobného laureáta ceny Grammy, amerického basisty Victora Wootena. „Obdivovaný sólista bývá označován za moderního Mesiáše basové kytary. Přijede do Přerova ve stejné sestavě, se kterou před rokem natočil album Tryptonyx,“ zmínil Neuls. Páteční program završí hvězdy. „O vystoupení vokální skupiny The Manhattan Transfer jsme dlouho jen snili. Jsou taktéž majiteli několika cen Grammy a jejich získání do programu je pro nás velký závazek,“ doplnil Neuls.

Academic Jazz Band Přerov na vánočním koncertu v přerovském klubu Teplo v roce 2017. Foto: www.ajbprerov.cz

V předvečer stoletých oslav vzniku Československa vystoupí zástupci přerovské scény, Academic Jazz Band, slavící letos šedesát let od svého vzniku. Na ně naváže skupina Rostislav Fraš CZ-SK Quintet. „V rámci jejich vystoupení se představí přerovská jazzová naděje, pianista Martin Konvička a také nejvyhledávanější bubeník v republice, přerovský rodák Marek Urbánek, který se vrací ze stáže v Americe,“ uzavřel bohatou hudební nabídku Rudolf Neuls.

Tečkou za přerovským festivalem bude kapela The Nomads, jejichž leadrem je vietnamsko-dánský basista Chris Minh Doky. Jak už je tradicí, po každém koncertu se bude konat after party.