Příští primátor Olomouce Žbánek: Jsme krajské město, musíme toho využít

Krajské město Olomouc povede v příštích čtyřech letech koalice vítězného hnutí ANO, staronových ODS a KDU-ČSL a krátce existujícího hnut spOLečně. Primátorem bude Miroslav Žbánek, který funkci převezme 5. listopadu. Programové prohlášení chtějí strany podepsat do konce ledna, už teď ale mluví lídr kandidátky ANO o zlepšení spolupráce s krajem i se státem.

Lídr olomoucké kandidátky hnutí ANO a příští primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Co považujete v Olomouci za největší problém?
V této chvíli rozsah představ a investic, které bychom jako město potřebovali. Protože podfinancovaná infrastruktura nejde příliš ruku v ruce se zadlužením města a s možností udržitelného úvěrového zatížení. Půjde o to najít optimální a vyváženou představu, do kterých projektů se jako město pustíme, abychom měli na jejich financování ať už z vlastních nebo z cizích zdrojů.

Chcete zlepšit spolupráci s krajem. Co tedy podle vás nefungovalo?
Myslím, že je celá řada projektů, kde jsme mohli jako město s krajem participovat. V rozvojových projektech a podobně. Úplně jsme nedokázali potenciál krajského města a kraje využít. I spolupráci s krajem, jednotlivými odbory a rozvojovou strategií kraje, chceme na to klást daleko větší důraz. Přeci jen jsme stotisícová metropole, která v rámci kraje hraje významnou roli ve všech aspektech, ať už hospodářských, sociálních, demografických. Rádi bychom spolu daleko úžeji spolupracovali.

Na kterém projektu byste chtěli blíže participovat?
Už dnes máme například v koaliční smlouvě odkaz na to, že bychom rádi opravy, údržbu nebo investice kraje do dopravní sítě daleko lépe koordinovali a snažili se to nějak propojit s prioritami města, občanů. Často narážíme na to, že některé problémy, které nám způsobuje například doprava, mají přímou vazbu na krajské komunikace. Ale je to i integrace dopravního systému odbavovaní. Témat je hodně.

Souvisí s užší spoluprací, že se hejtman Ladislav Okleštěk z ANO účastnil povolebních vyjednávání?
Pan hejtman se jich za nás účastnil shodou okolností, jelikož je hejtman i krajský předseda hnutí. Za sebe můžu říct, že úplně stejnou vazbu a spolupráci chceme rozvíjet i se státem. Chceme využít synergie, že hnutí ANO je dnes vládním hnutím. Rádi bychom spolupráci ve prospěch města a třeba i finanční podporu… Například zimní stadion. To jsou věci, které můžeme propojovat.