Nevíte, kam na výlet? Drahanovice zaujmou středověkou věží i spoustou akcí

Drahanovice. Velikostně obec, jakých jsou na Hané desítky. Neplatí to však pro její zajímavosti, kterých má nad očekávání.

Černá věž v Drahanovicích, pozůstatek gotické tvrze z přelomu 13. a 14. století. Foto: frypat.blog.cz

První z místních pamětihodností – Černá věž. U silnice směrem na Lhotu pod Kosířem stojí unikání pozůstatek sídla nižší šlechty, v písemným pramenech se poprvé objevuje roku 1351.

Za dobu své existence sice věžovitá budova prošla renesanční a empírovou přestavbou, středověký charakter si ale přesto z velké části uchovala.

V letech 2002 a 2003 obec věž s pomocí dotací kompletně zrekonstruovala. Odborníci dohlédli na opravu vnitřních prostor jednotlivých místností, pracovalo se na střeše i venkovní fasádě. Vedle věže přibyla zeď, za kterou vyrostl drobný parčík či chcete-li zahrada s amfiteátrem.

Kulturní akce nebo výstavy

V parčíku teď obec pořádá nejrůznější kulturní akce a to celoročně. Místní tu pálí čarodějnice, slaví Den matek i Den dětí. „Dětskému dni říkáme Pohádková věž i ves, osvědčil se nám. Pravidelně se ho účastní kolem dvou stovek rodičů s dětmi. Od věže jdou po obci až do lesa a pak na hřiště, kde je pro ně připravená diskotéka,“ popsal Ivo Richter, který v Drahanovicích čtyři volební období dělal starostu.

Foto: cernavez.cz

Na prostranství u věže se pořádají i hasičské slavnosti a hody. To samé platí také pro setkání seniorů nebo mikulášskou nadílku spojenou s rozsvěcováním vánočního stromu.

V samotné Černé věži dnes sídlí stálá expozice Vlastivědného muzea v Olomouci zaměřená na lokální historii a archeologické nálezy. Nejvyšší patro, takzvaný vrchlík, slouží uměleckým a naučným výstavám různých žánrů. Od srpna do konce září tu třeba Ladislav Grossmann pod názvem „bílá ŽENA v černé věži“ vystavoval monotypy, grafiky, a keramické reliéfy. „Takové výstavy ukazují, jak jsou lidé od nás šikovní, co všechno umí a dokáží. Ať už jde o sbírky školních potřeb, fotografií z celého světa nebo třeba jízdenek,“ poznamenal spokojeně Richter.

U bývalého kostela se kácí májka a chutnají dezerty

Druhá zajímavost – Galerie U Kalicha. Bývalý kostelík Českobratrské církve evangelické obec koupila v roce 2010. Zdejší expozici věnovala původní modlitebně i rozhlednám v okruhu téměř pěti desítek kilometrů. Nechybí mezi nimi ani ta nejbližší na Velkém Kosíři.

Ivo Richter, v letech 2002-2018 starosta Drahanovic na Olomoucku. Foto: starostoveok.cz

V sousedství galerie se nachází zahrada, ve které každoročně stavějí a kácejí májku. Dobré pití slibuje Burčákobraní, něco k zakousnutí zase soutěž sladkých dezertů Buchtafest.

Místní správce má stejně jako ten v Černé věži navíc za úkol upozorňovat na další kuriozitu. Tou je zahradní železnice Karla Váni ve Střížově. „Hlavně v období, kdy se pořádají školní výlety a podobně, se tam střídá jeden autobus za druhým. O vláčky je velký zájem,“ podotkl Richter.

Spolek léta opravuje historickou sýpku

Zajímavým místem se může pochlubit i další z místních části Drahanovic Ludéřov. Spolek s názvem U nás zde více než deset let opravuje barokní sýpku. Pomáhají mu také různé dotace, z ministerstva kultury, od Olomouckého kraje či od obce.

Barokní sýpka v Ludéřově, místní části Drahanovic. Foto: Jiří Komárek/JiriKomarek.net/cs.wikipedia.org

Členové spolku zvelebují historické prostory bez nároku na odměnu. Těšit je může především pořádný kus dobře odvedené práce. Díky nim se v někdejší tvrzi odehrává košt pálenek, koncerty či vyrábění vánočních ozdob. „Těmto lidem patří obrovské poděkování, pro obec dělají opravdu hodně. Jak v sýpce, tak v galerii a Černé věži navíc můžeme i oddávat, takže uskutečnit tam svatbu není problém,“ dodal dosavadní dlouholetý starosta Drahanovic, který už v dalším volebním období nekandidoval.