Hanáci v Praze budili pozornost, přijeli do Senátu na výstavu o svých krojích

Po sto letech se Hanáci v pestrých krojích vydali do Prahy. Mířili do Senátu na zahájení výstavy Hanáci republice. Připravily ji první dámy tradičního hanáckého odívání Bronislava Millá a Jarmila Vitoslavská.

Celkem padesátka krojovaných Hanáků a Hanaček vyrazila 18. října do Prahy vlakem. V metropoli  budili nemalou pozornost. „Kromě Pražanů bylo ve městě i hodně cizinců a co tři kroky nás někdo zastavoval, ptal se na náš oděv a fotil se s námi. Reakce kolemjdoucích byly jedině pozitivní, měli radost, byli udivení a hlavně, takto bohaté kroje v Praze asi neznají místní ani turisté,“ popisoval zážitky spolupořadatel výletu Honza Žůrek.

Bohaté, vyšívané kroje z Hané

Žůrek připomněl, že jen sukně Hanačky má sedm spodniček a vyšívané zástěry, bohaté výšivky na vestách. Zdobení na opascích chlapů jsou taky velmi náročnou ruční prací. Do Prahy se krojovaná skupina vydala po sto letech. „Když se tehdy na Hané dozvěděli, že byla založena samostatná Československá republika, vyjeli legionáři, sokolové, ale i krojovaní do Prahy projevit radost z nové situace. Teď se to u stého výročí krásně propojilo s pozváním do Senátu a vernisáží výstavy,“ poznamenal ještě Honza Žůrek.

Zelený salonek, kde se psaly dějiny

Nápad navštívit Prahu v krojích vznikl už před několika lety. Když přišla i možnost připravit výstavu vážící se k tradicím a zvyklostem na Hané v prostorách Senátu České republiky, bylo rozhodnuto. Přijetí účastníků se odehrálo v Zeleném salonku Kolovratského paláce, který byl místem, kde Československá vláda čekala na zprávy z Mnichova v roce 1938. „Domlouvali jsme se na tom rok, pro mě byla vernisáž vrcholným zážitkem. Je to moc pěkná výstava s velkým množství krojů,“ řekl olomoucký senátor Lubomír Kantor, který expozici také zaštítil.

Hanácké kroje se v pražských ulicích opravdu nedaly přehlédnout. Foto: Milan Stacho

Projev národní hrdosti

Společný výlet do hlavního města v tradičním odění ale nemusí být posledním. „Klidně bychom to zase při nějaké příležitosti zopakovali jako takovou perličku. Projevit národní hrdost je velmi intenzivní a příjemný pocit. Cenná je pro nás možnost ukázat, že i na střední Moravě v tradicích žijeme a že máme co nabídnout, ukázat a že v tom pokračujeme,“ doplnil Honza Žůrek.

Expozici zájemci najdou ve Výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze a to až do 2. prosince. Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin, v listopadu do 16 hodin. Vstup je volný.