Freskový sál na „Komence“ už cvičky a míče nezažije 

Unikátní freskový sál Fakultní základní školy Komenium v Olomouci po náročné rekonstrukci opět září. Během dvou a půl let restaurátoři obnovili strop, stěny i podlahu. Tělocvična, která tam fungovala od padesátých let minulého století, by se do sálu už nikdy vrátit neměla. Místu při slavnostním otevření požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Freskový sál olomoucké základní školy Komenium zdobí zhruba padesát postav, asi polovinu z nich představují děti. Zachyceni jsou i významní vědci a to v rolích učitelů. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Záměrem bylo uvedení sálu do stavu, který by důstojně navazoval na původní význam a podobu slavnostního reprezentativního prostoru. „Už když jsem se před pětadvaceti lety stal ředitelem této školy, přemýšlel jsem, jak by se dal sál zachránit. Před lety to napoprvé nevyšlo, a tak jsem moc rád, že se to podařilo nyní,“ uvedl ředitel školy František Vlček.

Přes dvacet tisíc hodin odborné práce

S ohledem na velikost sálu i na neobvyklý rozsah nástěnných maleb se práce rozdělily do několika etap. V prvním roce se záchrana soustředila na výmalbu stropu a jeho sanaci, protože se ukázalo, že konstrukce stropu je ve špatném stavu. V roce 2017 byly opraveny fresky na velké zdi s okny. „V letošním roce restaurátoři uvedli do původního stavu balkónovou zadní zeď, balkonový pohled a zábradlí, dále pak průčelí a zeď průčelí pod okny a nakonec i zeď vlevo bez oken,“ popsal práce bývalý náměstek olomouckého primátora Filip Žáček.

Sál se hodí pro slavnostní příležitosti. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Zhruba dvacetičlenný pracovní tým v čele s Radomírem Surmou pak v sále strávil přes dvacet tisíc hodin. „Součástí výzdoby sálu je kolem dvou set padesáti postav, z čehož asi sto třicet postav jsou malé děti. Malíř José Hilber zde zachytil i významné představitele vědy a umění, přičemž každý z nich na fresce vystupuje vlastně jako učitel, protože právě něco vysvětluje žákovi,“ řekl vedoucí týmu restaurátorů Surma.

Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Místo tělocviku koncerty

V budoucnu by měl slavnostní sál sloužit pro společenské akce školy a města, zájem o něj má také Vlastivědné muzeum v Olomouci a hudebníci, pro které je zajímavý díky výborné akustice. „Je to nádhera. Využití vidím v předávání vysvědčení, když odcházejí deváťáci, slavnostní akce školy, míváme taky vánoční koncerty. Zatím tady schází ještě mobiliář. Je v jednání, že by město zakoupilo nějaké stohovatelné židle,“ doplnil ředitel školy.

Přestože se freskám vrátila jejich původní krása, ještě není všechno hotovo. Na restaurátorský zásah teď čekají například malované dveře a litinová mříž, vzniknout musí i repliky nástěnných svítidel. „Celkové náklady během asi tří let, co se sál restauroval, se pohybují okolo osmi milionů korun. Z částí nám pomohla dotace Ministerstva kultury, nicméně větší část nesl rozpočet města Olomouce,“ doplnil Žáček.