Záhlinické muzeum vystavuje krojované panenky

Mimořádnou výstavu teď nabízí Muzeum Františka Skopalík v Záhlinicích, místní části Hulína na Kroměřížsku. Výstava nazvaná K Ježíškovi v lidovém kroji představuje panenky oděné do tradičního vyšívaného oděvu. Přístupná je do ledna.

K vidění je přes sedm desítek krojovaných panenek, část z nich představuje různé oblasti Hané. Foto: Muzeum Františka Skopalíka

Expozice ukazuje přes sedmdesát panenek oblečených v lidových krojích z Čech, Moravy a Slezska. „Z toho tři desítky krojů pocházejí z různých koutů Hané,“ řekla kurátorka výstavy a vedoucí muzea Václava Navrátilová. Většina panenek je se soukromých sbírek. Nejvíce z nich vytvořila Františka Hana Garlíková. „Bylo jí sedmdesát let, když se pustila do podnikání a začala šít kroje na panenky. Takže něco je soukromý majetek, něco jsme si vypůjčili v Kojetíně, něco ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a také v Muzeu východní Moravy ve Zlíně,“ upřesnila Navrátilová.

V podobném rozsahu už se výstava podle autorů opakovat nebude. Foto: Muzeum Františka Skopalíka

Hanácký kroj, krásně vyšívaný

Výstava je podle její autorky raritní a nikdy v této podobě už k vidění nebude. „Důvodů, proč lidi panenky mají, je asi víc. S panenkou si můžete vždycky pohrát a postavička může majitelce připomínat i dětství nebo třeba to, že někdy v kroji vystupovala,“ zamyslela se Václava Navrátilová. Ona sama hanácký kroj vlastní. „Podědila jsem jej z roku 1948, byl po mojí kmotřence z Kroměříže a je nádherně vyšitý. Po padesátce jsem si ale řekla, že bych chtěla vlastní, a tak jsem si pořídila tetkovský. V něm chodím na akce,“ doplnila.

Výstava K Ježíškovi v lidovém kroj bude v záhlinickém muzeu otevřená do 11. ledna. Prohlédnout si ji je možné v pondělí od 8.30 do 17 hodin a ve středu od 8.30 do 16 hodin. Během Vánoc ale bude zavřeno.